Бадемът – най-вкусната и полезна ядка
Добре действа при бъбречни проблеми: Традиционната китайска медицина го препоръчва при пациенти с бъбречни заболявания.
Ползите за здравето на бадеми включват облекчение при запек, заболявания на дихателните пътища, кашлица, анемия, импотентност и диабет. Бадемовото масло се използва при грижа за косата, грижа за кожата (псориазис), и стоматологична помощ.
Расте в места като Иран, Саудитска Арабия, Ливан, Турция, Сирия, Йордания и Израел. Тази ядка е и много питателна. Той е богат източник на витамин Е, калций, фосфор, желязо и магнезий. Също така съдържа цинк, селен, мед и ниацин. Бадемите съдържат най-много хранителни вещества в сравнение с всички други ядки.
Има сладки и горчиви бадеми. Сладките бадеми са годни за консумация, а горчивите бадеми се използват за направата бадемово масло, което се прилага като аромат в някои храни. Бадемите обикновено се консумират сурови, но някои ги добавят и като съставки в салатите. Бадемовото мляко е вкусна напитка.
Можете да ядете бадеми директно, за предпочитане на празен стомах, за да се гарантира правилното усвояване на хранителните вещества. Можете да ги накиснете във вода за една нощ и да ги изядете на следващия ден. Можете също така да гарнирате различни ястия с натрошени бадеми.
Бадемът е източник на много хранителни вещества, които помагат за развитието на мозъка. Тази ядка предизвиква високо интелектуално ниво и е смятана за основен хранителен елемент при отглеждането на деца. Много майки дават бадеми, накиснати във вода на децата си обикновено сутрин, стига хлапето да не е алергично.
Редовната консумация на бадеми помага да се повиши нивото на липопротеините с висока плътност и да се намали нивото на липопротеините с ниска плътност , като по този начин ефективно контролира на нивата на холестерола.