Вкусът и обонянието напредват с възрастта
Вкусът несъмнено се влияе от аромата, цвета, плътността и поднасянето…
Притеснителното при вкуса и обонянието е, че според някои учени с напредването на възрастта започваме да губим тези сетива по-бързо от предишните поколения. Това може да звучи страшно, но е просто предупреждение. Добрата новина е, че не е задължително да се случи.
Вкусът и особено обонянието отслабват с възрастта. Но защо хората ги губят по-рано. отколкото предишните поколения? Отговорите са важни, тъй като има какво да се направи. Това ускорено влошаване не е неизбежно. В предговора споменахме за д-р Спенс, психолог от университета в Оксфорд. През 2002 г. той публикува доклад, озаглавен „Тайните на сетивата”, в който обяснява, че според проучванията на неговия факултет все повече разчитаме на зрението, а това е в ущърб на останалите сетива.
Д-р Спенс вярва, че тъй като живеем в общество, доминирано от зрителните възприятия, сме застрашени от визуално претоварване. В бързодвижещия се свят гледаме и реагираме. Очите ни „се предозират с информация”, докато чувствителните сетива като осезанието и обонянието са пренебрегнати.
ХРУПКАВОСТ
Любопитен е фактът, че още едно сетиво – слухът – също помага да определим какво консумираме, твърди д-р Спенс. „Чувството за храна в устата се определя до голяма степен и от звука, който чувате, докато я дъвчете”, твърди д-р Спенс. При интересен експеримент той се обединява с известния готвач и собственик на ресторант Хестън Блументал. Те помолили клиентите на заведението на Блументал да се хранят със слушалки, които улавят звука от дъвченето на храната и след това пускали записа с леки промени. Открили, че този звук ефективно променя възприятието на хората за хрупкавост на ястията.