Здрави и щастливи през есента
Оскъдното слънце, мъглите, ситният дъжд и първата вълна простудни заболявания могат да извадят от равновесие тялото и духа. Спада на настроението преодолейте със спорт и релаксация – чаша чай или уханна вана.
Когато денят започне да се скъсява и слънчевата интензивност намалее, природата преминава в отстъпление. Тя е използвала всичките си възможности в последната изобилна и богата реколта. Промяната се усеща и от хората и те започват да се подготвят за студения сезон на годината. Чувството за глад се засилва, преобладава желанието за питателна и сладка храна, тялото изпитва все по-голяма умора.
Опълчете се на есенната депресия
Често настроението ни отговаря на мрачните сиви дни и меланхолията замества ярката жизненост. При около 20% от жителите на Средна Европа дори се наблюдава сезонна депресия. Причина за това е недостигът на слънчеви лъчи, поради което хормонът на съня мелатонин не се разгражда и остава завишен през деня – човек се чувства изморен и без настроение. Серотонинът, хормонът, който повишава настроението, не може да противодейства, понеже неговото синтезиране също зависи от светлината. Недостигът му предизвиква глад и потиснатост. Сладките храни могат за кратко да повишат нивото на серо- тонина и затова през тези месеци са разрешени в разумни количества. При силна сезонна депресия можете да си помогнете с лампа, която излъчва светлина в целия спектър, но трябва да се облъчвате поне по един час дневно.
За подобряване на настроението допринасят и различни билки: жълтият кантарион прогонва мрачните мисли, кава-кава (Piper methysticum) от Тихия океан разсейва тревогата, а женшенът повишава концентрацията и издръжливостта на натоварване.
Активния комплес на ГЕРМАНОР 132 с витални гъби, органичен германий и витамин С също подпомагат антиоксидантната и имуномодулиращата активност на организма.
Движението създава настроение
Физическата активност на открито все пак е по-здравословна от шоколада или светлинната терапия и има по-продължително въздействие. Кръвообращението се стимулира дори от самото редуване на меки дни и студени нощи и организмът изисква движение. Можете да отговорите на тези нужди с по- продължителни натоварвания, например разходки сред природата. Спортовете за издръжливост като джогинг, колоездене и спортно ходене освобождават ендорфин и предизвикват чувство на щастие.