Какво саботира съня?
След дни на много работа, срещи с приятели и какво ли още не, може да изглежда невъзможно да се насладите на осем часа блажен сън
Но винаги идва един момент, в който така или иначе ще трябва да заспите, за да се справите някак с натрупания стрес. Така че спрете да се въртите в леглото. Имаме най-добрите съвети за това как да получите добър нощен сън, дори когато сте стресирани.
Не работете в леглото или дори в спалнята. Превръщането на чаршафите и възглавниците в импровизирано бюро прави по-трудно да видите леглото като място за почивка. И определено трябва да скриете по-далеч лаптопа, телефона и всякакви други технологични устройства преди лягане. Изкуствената светлина, идваща от тези джаджи, може да обърка естествените цикли на съня.
Отивайте да спите в разумен час. И го превърнете в навик. Особено когато сте затрупани с работа, може да изглежда невъзможно да спите цяла нощ, за да довършите започнатото. Ако будувате през по-голямата част от нощта на другия ден трудно ще се съсредоточите и това ще направи още по-невъзможно съсредоточаването на следващия ден. Това може и да допринесе за по-високи нива на тревожност. Придържайте се към редовно лягане в едни и същи часове и нещата може да изглеждат по-добре на сутринта.
Отпуснете се. Може да отнеме известно време, за да се отпуснете между спирането на екрана на компютъра и изпълзяването под завивките. Опитайте се да вземете топъл душ или изпийте чаша топъл билков чай. Ако притесненията ви държат будни, запишете ги някъде. Така ще се освободите от тях поне за през нощта. Пуснете си лека класическа, релаксираща музика и запалете свещ.
Дремвайте! Ако чудовището на стреса ви вече трета нощ будни, опитайте се да дремвате през деня. Ако работата ви не го позволява, поспете 10-20 минутки след като се приберете. Така не само ще се отпуснете, но и ще дадете възможност на организма да вземе своя дял от дневната почивка, така че да е готов, отпуснат и спокоен когато дойде време за нощния сън.