Колекционирайте ароматни спомени
Можете да подобрите и обонянието си, като така ще го запазите в добро състояние до късна възраст.
„Всеки може да увеличи обонятелната си способност, като просто обръща внимание на ароматите”, твърди д-р Рейчъл Херц, психолог от университета „Браун”, САЩ, която е написала книга за обонянието. Тя добавя, че съзнателното отбелязване на миризмите може да подобри осезанието за аромат. И препоръчва увеличаване на броя различни миризми, на които се излагате, особено тези с емоционално значение. Например като събирате ароматни сувенири, които предизвикват спомени от специални моменти, като сапуна от хотела, където сте прекарали медения си месец, или като приготвяте ароматната домашна храна, която е поднасяла майка ви.
ИЗТОЧНИЦИ НА АРОМАТНИ СПОМЕНИ
Други доказателства сочат, че усещането ви за една миризма подобрява способността ви да разпознавате другите. Американски невролози демонстрират, че след вдъхването на цветен аромат за няколко минути хората стават по-добри в разпознаването на различни цветни ухания. Същото се случва и при тези, на които били дадени ментови, алкохолни или миризми на кетонна основа (химическата миризма като тази на лак за нокти или силни бонбони) – те станали специалисти по другите миризми в тези категории.
ЛИМОНИ ЗА ВКУС
Слюноотделянето е изключително важно за вкусно намалява с възрастта. Смученето на лимон или бонбон с лимонов вкус преди хранене стимулира отделянето на слюнка, а оттам – и чувството ви за вкус.
ЗАНЕТЕ, ЛИ ЧЕ…КЪРИТО УСКОРЯВА ПУЛСА
Кърито дава на хората нещо повече от пикантен вкус, твърдят британски учени. Те откриват, че съчетанието от вкусове в кърито стимулира много повече рецептори на вкуса (както и на топлината и болката), отколкото традиционните ястия като месо с картофи например, а резултатът е ускорена сърдечна честота. Индийското ястие пилешко корма увеличило пулса на участниците в изследването средно с три удара в минута, тика масала – с четири и половина, а роган джош – със седем. Месото и картофите не постигнали нищо.
Кърито възбужда сетивата и действа като „естествен наркотик”. Оглавяващият изследването проф. Стивън Грей коментира: „Чрез едновременно активиране на няколко зони върху езика ние замайваме вкусовите си луковици.” Само не забравяйте, че пикантните ястия със сметанови сосове са богати на мазнини и калории.
Знаете ли, че съществуват два вида обоняние?