Понижете нивото на кръвната захар!
Диабетът, известен още като „захарна болест”, е познат на хората отдавна. От него са страдали още древните египтяни. Днес от диабет по света са засегнати около 230 милиона души, а в България са регистрирани повече от 400 000 души, като броят им непрекъснато се увеличава.
Захарната болест се числи към най-честите нарушения на обмяната на веществата. Diabetes mellitus е медицинският термин за това, че нивото на кръвната захар при изследване на гладно надвишава 7,8 милимола на литър. Болестта се проявява понякога още в детска възраст, но много по-често се среща при хора над 60 години. Днес учените са единодушни, че за бума на заболяването са виновни наследствеността и факторите на околната среда.
Двете форми на диабет Диабетът тип I е автоимунно заболяване, при което собствената имунна система унищожава произвеждащите инсулин клетки на задстомашната жлеза (панкреаса). Хормонът инсулин прави възможно усвояването на глюкозата от организма и по този начин регулира притока на енергия към клетките. Без инсулин те биха „умрели от глад”, а в същото време в кръвта нивото на глюкозата е високо. Тази форма на диабет се появява обикновено преди двадесетгодишна възраст и от нея се разболяват най-вече млади и слаби хора. Диабетиците от тип I трябва да приемат инсулин, докато са живи.
Диабетът тип II се развива бавно, често незабелязано и се проявява едва в напреднала възраст, поради което често се нарича и старчески диабет. Осемдесет процента от тези диабетици имат ИТМ над 30, следователно страдат от наднормено тегло, а задстомашната им жлеза е „претоварена”. При постоянното прехранване производството на инсулин се увеличава първоначално 4 пъти, а с развитието на болестта спада далеч под нормалното. Стига се дотам, че клетките изобщо не реагират на инсулиновото въздействие. При тази форма на диабет като терапия често е достатъчно само спазването на диета, като в началото прилагането на инсулин не е наложително.
Нови надежди от науката?
- Синтезираният с помощта на генното инженерство инсулин вече наподобява напълно естествения хормон у човека и се понася добре. Въпреки това за болните все пак е неприятно да се инжектират многократно всеки ден. Затова учените търсят нови методи на лечение.
- Новите медикаменти при диабет тип I имат две задачи: да предпазват клетките на панкреаса от увреждания и да спират унищожаването им, като потискат имунната реакция.
- С помощта на генното инженерство се правят опити да се създават така наречените инсулиноми. Това са панкреасни клетки на свине, които произвеждат инсулин и в лабораторни условия. Техният генетичен материал се прехвърля в клетки на приемника (болния от диабет човек). Селектира се клетъчна маса, произвеждаща инсулин, която се имплантира на болния, обвита с предпазна мембрана, за да не бъде разрушена от организма му.
- Новата хранителна добавка „Канела, хром и цинк” от Витаголд е подходяща за хората, застрашени от диабет. Тя е мощен антиоксидант, съдейства за регулиране на кръвната захар, борбата с наднорменото тегло и забавения метаболизъм.