Поддържане на кръвообращението
Нашата кръвоносна система наподобява изключително добре конструирана система от тръби. Свободното преминаване на кръвта през нея е гарантирано само когато транспортните пътища са отворени. За да се осигури това, преди всичко е важно те редовно да се натоварват.
Всичко тече, всичко се променя” е казал гръцкият философ Xeраклит преди повече от 2000 години. Със сигурност не е имал предвид системата от кръвоносни съдове на човека, чиято задача е да доставя кръв до всяка клетка на тялото. В случая само непрекъснатото движение на кръвта осигурява снабдяването с хранителни вещества и кислород на всички части на човешкото тяло. Функциите в човешкия организъм са подчинени единствено на законите на физиологията.
Смущения в системата
Сърцето изпомпва около пет литра кръв на минута през разклонената система от по-големи и по-малки съдове. Първоначално тя постъпва в главната артерия, аортата. Оттам, посредством по-малки кръвоносни съдове, достига до по-малките артерии и накрая до артериолите, от които се разклоняват капилярите. Различните нарушения се появяват често при последните, тъй като те са не по-дебели от косъм и са по-къси от милиметър. Ако например кръвта е по-гъста вследствие на повишено съдържание на мазнини заради по-тлъстата храна и по-високи стойности на холестерола, лесно може да се стигне до нейния застой в капилярите и в крайна сметка до запушването им. Вследствие на това капилярите и кръвоснабдяваните от тях клетки умират.
„Витрината на болката”
Първите признаци на нарушено кръвооросяване са студените крака, „мравките” по кожата и бързата умора при движение. В напреднал стадий често след изминаването на не повече от неколкостотин метра се появяват остри болки в прасците и стъпалата. Засегнатите са принудени да спрат и да си починат, докато болките намалеят. Мнозина се правят, че разглеждат някоя витрина, за да не привличат внимание. Това често наблюдавано поведение е повод състоянието да се нарича „витринна болест”. Характерната болка се появява най-вече при движение, когато кръвоснабдяването на краката не е достатъчно. В повечето случаи непосредствено след прекратяване на натоварването болката изчезва.
Най-важното условие за предотвратяване на това състояние и лечението му е да се гарантира безпрепятственото преминаване на кръвта през всичките 40 милиона капиляра в организма. При обездвижване на мускулите и органите част от тях стават „труднопроходими”, тъй като организмът ги изключва. При спортуване кръвоносните съдове, водещи до и от съответните части на тялото, се „отварят , артериолите и вените се активизират. Дори когато някои капиляри са вече запушени, при достатъчно тренировка организмът създава така наречените колатерали, нови малки кръвоносни съдове. В повечето случаи само след седмица редовни упражнения се наблюдава чувствително увеличаване на издръжливостта. Задачата на четири- седмичната ни програма е непрекъснато да я повишаваме и да освобождаваме пътя на кръвта.
Същите принципи важат и за големите кръвоносни съдове. Поради недостатъчно движение, небалансирано хранене, а понякога и поради генетична обремененост кръвотокът през тях е нарушен. Ако освен това вътрешните стени на артериите са увредени, например вследствие на високо кръвно налягане, са налице достатъчно фактори за възникване на атеросклероза. Диаметърът на кръвоносните съдове постепенно се стеснява, докато се стигне до пълно запушване.
Профилактика вместо лечение
За сърдечносъдовата система важи правилото: „Движението е по-добро от лечението, профилактиката е по-приятна от терапията.” Започнете още от днес с предпазването на кръвоносната система с АКТИВЕН ПЛЮС! Ще установите сами как с всяка изминала седмица краката ви ще се уморяват все по- бавно. За в бъдеще обръщайте повече внимание на храната си и поддържайте нивото на мазнините и особено на холестерола в оптимални граници. Само така ще можете да се наслаждавате на здравия вид на своите крака.