5 неистини за вегетарианството
Явно тези заблуди са измислени от хората, които обичат да си похапват месо
Човек не се храни пълноценно, ако не яде месо. Учени доказват, че тялото ни не може да извлече повече енергия и протеини й от месото, отколкото от растителната храна. Растенията са първичният източник на белтъчини, а месото – вторичен.
– Растителната храна не съдържа достатъчно белтъчини. Ценни протеини си доставяме направо от бобовите, ядките, семената, които се усвояват по-пълноценно в сравнение с месото. Немски и шведски учени са установили, че сиренето, фъстъците и лещата съдържат повече белтъчини, отколкото равностойно количество свинско месо или колбас.
– Не е вярно и че вегетарианците не могат да си набавят с храната 8-те незаменими аминокиселини. Твърдението, че сме устроени да ядем месо, е оборено от анатоми и физиолози още през XIX век. Човешката храносмилателна система се различава съществено от тази на хищните животни и е по-близка до висшите тревопасни бозайници и маймуните, които са вегетарианци.
– Ако ще ставате вегетарианци, трябва да знаете, че желязото в растителните храни се усвоява по-трудно от това в животинските. Изследвания сочат, че човек приема до 8% желязо от растителна храна и 20% от животинска. Недостигът му води до анемия. Но и за това си има чалъм – чаша прясно изцеден сок от грейпфрут или портокал повишава 7 пъти усвояването на желязото заради витамин С в него. Но не бива да се прекалява с черния чай. Той съдържа танин, който взаимодейства с желязото и лишава тялото от него.
– Крайните вегетарианци, които не ядат дори мляко и яйца, често страдат от недостиг на цинк. Затова е задължително в менюто да присъстват повече соя, ядки, семена, бирена мая.
– Плодовете и зеленчуците зареждат тялото с витамини. Това обаче не важи за витамин В 12, изключително необходим на нервната система. Има го в животинските продукти и организмът си го доставя от месото, яйцата, млякото. Затова е добре стриктните вегетарианци да го
приемат допълнително, пише вестник „Всичко за семейството“.