Какво представлява алергичният ринит?
Хрема, често кихане, сълзене и сърбеж в очите – това са симптомите на алергичния ринит, предизвикан от алергени (вещества, причиняващи алергия) като полени и домашен прах. Добре е да вземете мерки и да избягвате, доколкото е възможно, контакта с дразнителите, но най-сигурният начин е да увеличите съпротивителните сили на организма.
Симптомите на алергичния ринит са сходни с тези на настинката, но не са причинени от инфекция, а представляват неадекватна реакция спрямо безвредни за повечето хора вещества.
Най-често срещаната форма е сезонният алергичен ринит (сенна хрема, поленова алергия). През пролетта основен причинител са цъфналите растения, през лятото – тревите, а през есента – плевелите. Ако човек е алергичен към няколко вида полени, симптомите могат да се задържат и с месеци. Ако те са налице целогодишно, значи реакцията е провокирана от плесен, животински пърхот, екскременти на акари, домашен прах, определени храни и токсини в околната среда.
Профилактика
Укрепете имунната си система чрез здравословни храни, богати на витамин В и С, както и на флавоноиди.
Сезонен алергичен ринит: Полените са толкова многобройни и миниатюрни, че е много трудно да се избягват напълно, но може непосредственият контакт с тях да бъде сведен до минимум. Три месеца преди обичайната поява на сенна хрема е добре да вземете следните предпазни мерки:
- Консумирайте по една чаена лъжичка мед местно производство, непреминал през топлинна обработка и съдържащ парченца от восъчното капаче на пчелните пити. Смята се, че това средство повишава съпротивителните сили на организма срещу полените на местните растения.
- За да укрепите имунната си система, се препоръчва да пиете по една чаша дневно чай от женшен или ехинацея.
В сезона на сенната хрема
- Когато е възможно, стойте на закрито със затворени прозорци, особено привечер, когато нивото на полените е най-високо.
- Редовно почиствайте праха в помещенията.
- Прочиствайте въздуха от полени с йонизатор или с качествен въздушен филтър.
- Когато излизате навън, носете плътно прилепнали слънчеви очила.
- Мажете ноздрите отвътре с вазелин, за да не полепват по тях полени.
- Дръжте затворени прозорците на колата си.
- Отбягвайте центъра на града и задимените стаи, защото силно замърсеният въздух привлича полените.
- След прибиране вкъщи се преобличайте и често перете дрехите си.
- Стойте си у дома преди гръмотевична буря и 2-3 часа след нея. Високата влажност, която я предшества, кара полените да набъбват и да се пукат, разпадайки се на още частици.
- Ако се налага да почиствате прашни, плесенясали или изключително замърсени места, непременно използвайте маска.