Съвети за профилактика и лечение на анемия
Профилактика
Ако сте в добро здравословно състояние и се храните правилно, рискът от развитие на тежка желязодефицитната анемия е минимален. Но при силна и продължителна кръвозагуба (през месечния цикъл, при хемороиди или кървене от стомашно-чревния тракт, причинено от прием на болкоуспокояващи лекарства или рак на дебелото черво) е необходима специална диета с богати на желязо храни.
- Включвайте в менюто си черен дроб, крехко говеждо и овнешко месо, риба, яйчен жълтък, сушени плодове, соеви продукти и меласа.
- Приемайте големи количества лук, чесън, фасул, грах, ядки, семена, зеленолистни зеленчуци (без спанак) и билки (поточарка, магданоз, коприва, листа от кориандър и глухарче).
- Употребявайте храни, богати на витамин С, за да стимулирате усвояването на желязо от организма. Добре е при хранене да изпивате по една чаша портокалов сок.
- Пълнозърнестите храни са добър източник на желязо, но съдържат и фитати, които възпрепятстват усвояването му, затова е препоръчително да се консумират отделно от други богати на желязо храни.
- Ограничете приема на спанак и ревен. Съдържащата се в тях оксалова киселина затруднява усвояването на желязо от организма.
- Приемайте богати на мед храни като сирене, жълтъци, морски дарове, черен дроб, пълно- зърнести продукти, зеленолистни зеленчуци, кайсии, череши и сушени смокини.
- Избягвайте консумацията на чай, кафе, какао, кока-кола и вино по време на хранене, защото съдържащият се в тях танин възпрепятства усвояването на желязото.
Лечение
Допълнителният прием на желязо трябва да става под медицинско наблюдение. При желязодефицитна анемия са уместни и следните предпазни мерки:
- Подходящи са хранителни добавки с кафяви морски водорасли, богати на минерали, способстващи за усвояване на желязото.
- Всекидневно приемайте доза от хомеопатичното средство Ferrum phosphoricum.
- Чай или тинктура от къдрав лапад, който съдържа желязо, от глухарче или репей улесняват усвояването на желязото.
- Ако чувствате умора, пийте чай или тинктура от див овес или гол сладник.
Ролята на стомашната киселина
Организмът на страдащи от анемия произвежда недостатъчно количество стомашна киселина и в резултат се затруднява усвояването на желязото. Въглехидратите могат временно да снижат нивото на стомашната киселина. Затова избягвайте приема на храни, богати на въглехидрати (хляб, макаронени изделия, захар и ориз), едновременно с тези, съдържащи желязо (месо, риба, яйца).
При бременност…
Бременността може да предизвика желязодефицитна или мегалобластна анемия с недостиг на фолиева киселина. Като профилактика приемайте храни, богати на витамин А, В6, С и Е, фолиева и пантотенова киселина, флавоноиди, желязо, манган, цинк и незаменими мастни киселини.