Защо трябва да консумираме по-малко сол?
По-малко сол води до по-малко мазнини
Един от основните вкусове е соленият
Въпреки това, вие несъзнателно консумирате повече сол или натриев хлорид, особено ако вашата диета е на преработени или бързи храни, защото това е необходима съставка, която удължава срока на годност. Знае се, че натрият е присъщ на повечето храни. Съставът на солта е 40% натрий и 60% хлорид. С добавянето на готварска сол към храната, с 40% сте увеличили съдържанието на натрий.
Ако се чудите защо все още наддавате на тегло, дори и с уж здравословна диета, виновник е най-вероятно приемът на сол. Препоръчителния дневен прием на натрий е между 2400 и 3000 мг или една чаена лъжичка – нещо, което обикновено се превишава поне три пъти. Вашето тяло има естествени хормони за съхранение на мазнини. Твърде много натрий ще стимулира тези хормони, за да се ускори темпото, в които те съхраняват мазнините.
Високата концентрация на натрий също така опустошава електролитите, които помагат да се контролират телесните функции. За концентрацията на електролитите, за да останат непроменени, тялото ще компенсира чрез задействане на механизъм за жажда, окуражавайки ви да се консумирате повече течности. Това води до подуване на корема, което е друга причина за покачване на теглото. Чрез използването на заместители на солта не само ще контролирате теглото си, но и ще се погрижите за здравето си.
Общи заместители на солта
Чесън, лук и пипер на прах, плюс билки като босилек, риган, градински чай, мащерка и розмарин са заместители на солта, които са по-популярни като овкусители. Подправките са известни като потискащи апетита, главно поради силния си мирис и вкус. Те съдържат също термогенни свойства, които ускоряват обмяната на веществата, като по този начин позволява да се изгарят калориите по-бързо.