Защо са толкова важни вкусът и аромата?
Вкусът и ароматът определят какво консумираме. Интересното е, че с течение на времето хората установяват, че някои храни променят миризмата и дори вкуса си.
С порастването и развитието на вкусовете започваме да се наслаждаваме на храна, която сме мразели като деца (например натурален шоколад или сирене с остър мирис). Често ставаме по-малко придирчиви, но по-начетени – започваме да се наслаждаваме на храни от различни места или култури или развиваме вкус за изисканите вина.
Но тези сетива не са първоначално предвидени да ни осигуряват удоволствието от лангуста термидор, чаша мерло или сандвич с бекон, нито да ни радват с аромата на прясно изпечен хляб или току-що окосена трева – колкото и благородно да е от страна на природата, че ни е дала тази възможност. Както другите осезания, и тези са еволюирали с цел да ни предпазят от невидими опасности като отрова или тлеещ огън и да ни помогнат да оцелеем. Неслучайно нещата с лоша миризма или с отвратителен вкус често са опасни.
Няма съмнение, че чувството за обоняние и вкус отслабва с напредването на възрастта. Тъй като това не е животозастрашаващо, хората му обръщат доста по-малко внимание, отколкото при влошаване на другите сетива. Но е потенциално опасно. Хората с намалени вкусови усещания трябва да бъдат по-внимателни какво консумират, защото са по-предразположени към хранителни натравяния. Тези със засегнато обоняние са по-застрашени при изтичане на газ и наличие на дим, които останалите усещат лесно.
Отслабващите вкус и обоняние имат и друг ефект върху здравето. Например възрастните хора със закърняло чувство за вкус и аромат, които вече не се наслаждават на храната, както когато са били млади, могат да изгубят интереса си към храненето и да консумират по-малко храни, отколкото е нужно. Това може да доведе до недостиг на ценни вещества, което на свой ред да влоши състоянието на рецепторите за вкус и мирис. Хората, които могат да различават вкуса само на храните, които са мазни или калорични, но не и фините вкусове, са застрашени от затлъстяване. Липсата на усещане не причинява качване на тегло, но може да бъде съпътстващ фактор. По подобен начин хората, които губят осезанието си за вкус, могат да добият навика да добавят сол в ястията, а прекомерната консумация на натрий повишава риска от високо кръвно налягане. Това е предпоставка за друг порочен кръг, тъй като хипертонията е един от факторите, които всъщност влошават нарушенията в обонянието и вкуса.