Как вкусът ни влияе върху здравето?
Като знаете дегустаторския си статус, можете да предпазите здравето си или поне да вземете необходимите мерки.
Например изглежда, че хората, които нямат силно чувство за вкусовете, са по-предразположени към алкохола и цигарите. За сравнение – някои изследвания сочат, че супердегустаторите обикновено консумират по-малко алкохол, тъй като той активира рецепторите за горчиво. Поради същата причина сред тях няма толкова пушачи.
Тъй като супердегустаторите избягват богатите на мазнини и захар храни, те по-рядко страдат от затлъстяване. По-задълбочено проучване в „Йейл” предполага, че сред по-възрастните жени супердегустаторите обикновено са по-слаби и с по-ниско от средното тегло, с по-нисък процент подкожни тлъстини. Освен това те имат и по-високи нива на „добрия” HDL-холестерол и по-ниски стойности на триглицериди, което обяснява защо сред тези жени се наблюдават по-малко случаи на сърдечносъдови заболявания.
Други изследвания обаче сочат, че при мъжете супердегустатори е различно. Вместо да избягват богатите на мазнини храни, те изпитват наслада от допълнителното усещане за мазнина и затова са по-предразположени към напълняване.
Друг недостатък на супердегустаторите е, че вкусовите им луковици могат да ги накарат да отхвърлят всички горчиви, но полезни зеленчуци, което ги прави по-предразположени към определени заболявания, включително и рак. Учени от САЩ изследвали група по-възрастни мъже по време на колоноскопия (преглед на червата) и открили, че супердегустаторите сред тях имат повече чревни полипи от останалите. Това състояние е рисков фактор за развитие на рак. Друго доказателство е, че мъжете с повече налепи приемали малко зеленчуци и имали двойно по-високо тегло – още два рискови фактора за рак на червата.