Защо са полезни фибрите?
През 1970 г. растителните фибри били много популярни
Смятало се, че са идеалното средство за отслабване. След това обаче били забравени, а нови програми за намаляване на теглото като лавина се натрупали върху добрите стари фибри. През последните години тази съставка на храните беше реабилитирана и вече всички диетолози добавят към препоръките си за рационално хранене употребата на поне 20 г влакнини на ден. За това допринасят и нови изследвания, които доказват свойствата им.
Ето накратко на какво се дължи популярността на фибрите като най-ценното оръжие срещу излишните килограми. Според простата статистика сред тези, които приемат минимум 20 г на ден, само 10% имат проблеми с теглото. На другия полюс са употребилите под 13 г – над 70% от тях страдат от наднормено тегло. Фибрите подпомагат работата на стомаха при преработката на храната, нормализират микрофлората в храносмилателната система и ни предпазват от дисбактериоза. Те абсорбират голяма част от приетите с храната мазнини и ги изхвърлят от организма. При това “подбират” заедно със себе си лошите. Тази “загуба” на мазнини може да стигне до 30% от приетите. Има и други, наглед формални, предимства на растителните фибри. Например храните, богати на тях, трябва да се дъвчат много по-дълго. Така мозъкът има време да получи сигнал за ситост, което се случва 15-20 минути след като в действителност сме приели нужните ни калории. Освен това става дума за храни, които са нискокалорични, защото най-много фибри има в растителните. За тяхната преработка организмът има нужда от повече време, а това увеличава разхода на енергия – ако сме си осигурили дневната норма фибри, все едно сме тичали 20 минути. Препоръчителната дневна норма растителни влакна е 25-35 г, а повечето хора приемат два пъти по-малко. Фибрите са два вида – разтворими и неразтворими. Първите при контакт с вода се превръщат в желатинова маса. Съдържат се в бобовите култури, овеса и плодовете, богати на пектин (например в крушите и ябълките). Тези фибри забавят процеса на храносмилането и регулират нивото на кръвната захар, а следователно и засищат за дълго. Неразтворимите остават без промяна, преминавайки през цялата хроносмилателна система. Съдържат се във всички продукти от растителен произход. Именно те осигуряват необходимия обем и подпомагат редовната работа на стомаха. Засищат, без да добавят и калория към менюто ни.
За да сме във форма, имаме нужда и от двата вида фибри. Добрата новина е, че в някои продукти те са комбинирани. Например в кората на ябълката са неразтворими, а в сърцевината – разтворими, пише вестник „Всичко за семейството“.