Как да подобрим вкуса и обонянието си?
Въпреки че съществуват относително малко изследвания на определени хранителни съставки или добавки, които могат да подобрят вкуса или обонянието, някои от тях помагат в определени ситуации.
Цинк
Това вещество най-често се препоръчва за подобряване както на вкуса, така и на обонянието, тъй като е известно, че участва при предаването на импулси от обонятелните рецептори. Недостиг на цинк се наблюдава при инфекции на дихателните пътища, но връзката с нарушеното обоняние все още не е доказана. Съществуват твърдения, че намалената чувствителност към миризмите, причинена от лошо хранене, може да се дължи отчасти на ниските нива на цинка. Сред ценните хранителни източници са червеното и птичето месо, бобът, лещата, ядките (особено бразилският орех), слънчогледовите и тиквените семки, но отново няма официално доказателство, че те са ефикасни. Препоръчителната доза обикновено е 25-30 мг дневно.
Според американско проучване ниските нива на витамин Е имат връзка с отслабналите вкус и обоняние. Учените преценяват състоянието на 250 пациента с нарушения във вкуса и обонянието и установяват, че средният им прием на витамин Е е само 36% от препоръчителната дневна доза – доста под нужните нива. Не е ясно каква е ролята на този витамин, но е възможно той да е важен за обновяването на рецепторите за вкус и миризма. Витамин Е се съдържа в зеленолистните зеленчуци, броколите, соята. Най-добре е да обогатите менюто си, вместо да приемате добавки.
Алфа-липоидна киселина
Предварителните резултати от изследване на Медицинския университет в Дрезден, Германия, предполагат, че алфа-липоидната киселина – антиоксидант, който стимулира функционирането на нервните клетки, може да подобри отслабналото обоняние след инфекции на дихателните пътища. Двадесет и три пациента с ограничено или липсващо обоняние вземали 600 мг алфа-липоидна киселина дневно в продължение на пет месеца и 60% показали значително подобрение при прегледите. Но учените предупреждават, че са нужни още проучвания, тъй като при подобни случаи може да се прояви спонтанно възстановяване до две години след инфектирането.
Колекционирайте ароматни спомени