Хипертониците са най-добре през пролетта
Всеки трети българин страда от високо кръвно налягане
За съжаление 70% от диагностицираните хипертоници лекуват хроничното си заболяване, а останалите не полагат грижи, споделя пред вестник „Всичко за семейството“ проф. д-р Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония.
Известната кардиоложка съветва при стойности на артериалното налягане 130/ 85 да се започне профилактика.
Краят на пролетта и началото на лятото е период на комфорт за сърдечно-болните, които се чувстват най-добре при температура от 22 до 27 градуса. “Леката форма на хипертония чудесно се повлиява от лятото – казва изтъкнатият кардиолог проф. д-р Младей Григоров. – Често пъти болните от артериална хипертония, които медикаментозно поддържат в норми кръвното налягане, временно спират или намаляват лекарствата си. Това може да стане, когато кръвното се стабилизира трайно в границите 140/90 или още по-добре – 120/80. За съжаление това е временна мярка. Когато кръвното започне отново да се качва, лечението трябва да се възстанови. Важно е да се знае, че критерият е не как се чувства човек, а какво показва стрелката на апарата. Контролът се извършва, като два пъти дневно се измерва кръвното налягане.”
Сърдечноболните трябва да бъдат по-предпазливи в горещите дни – засиленото потене води до обезводняване на организма, при което кръвта се сгъстява и затруднява работата на сърцето. Проф. д-р Младенов препоръчва да се приемат повече течности. Нормалната дневна норма е по 1,5-2 л, но през горещите месеци може да стигне до 2-2,5 л.
Сърдечноболните също могат да правят слънчеви бани на море или планина, стига да не са в горещите
часове на деня (11-16 часа), пише вестник „Всичко за семейството“.