Какъв хранителен режим трябва да спазват мъжете над 45 години?
По възможност ежедневно включвайте в менюто си домати и доматени продукти.
- Според едно американско изследване при мъжете, които консумират домати най-малко 10 пъти седмично, рискът от рак на простатата е по-нисък с над 45%. Доматите са богати на ликопен – каротиноиден пигмент, който е естествен антиоксидант, потискащ възпалението и уголемяването на простатната жлеза. Пъпешът и кайсиите също са отлични източници на ликопен. Можете да го вземате и под формата на хранителна добавка. Препоръчителната дневна доза е 10-20 мг.
- Народната медицина препоръчва при уголемена простата всеки ден да се консумират сурови тиквени семки. Те са богати на цинк – елемент с ключово значение за поддържане на състоянието на простатата.
- 2 пъти дневно добавяйте към храната си по 1 с. л. масло от ленено семе. Съдържащите се в него омега-3 мастни киселини облекчават възпалението на простатната жлеза, като редуцират нивото на простагландините.
Прием на течности
- Осигурявайте на организма си достатъчно количество течности, но по възможност ги приемайте преди вечеря. Така ще намалите вероятността да се събудите през нощта от позив за уриниране.
- Ограничете консумацията на напитки, съдържащи кофеин (като кафе, чай или кола). Кофеинът стеснява пикочния канал и така допълнително затруднява евакуацията на урината. Освен това има изразено диуретично действие, което точно на вас не ви е необходимо.
- Откажете се от твърдия алкохол – той дразни лигавицата на пикочния мехур. Добрата новина е, че според съвременната медицина умерената консумация на бира или вино (до 2-3 чаши дневно) понижава риска от уголемяване на простатата и облекчава симптомите.
Кога да потърсим лекарска помощ при проблеми с простатата?
Ако имате затруднения при уриниране, оскъдна струя и чести позиви през нощта, последвани от усещането, че пикочният ви мехур не е изпразнен, трябва да отидете на лекар, за да се установи дали страдате от доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ) и да се изключат други заболявания, например рак на простатата. Ако изобщо не можете да уринирате и това състояние продължава поне 8 часа, става дума за пълно блокиране на уретрата. В този случай е необходимо спешно болнично лечение, за да се предотврати настъпването на бъбречна недостатъчност.
Колко сериозни могат да бъдат заболяванията на простатната жлеза?