Неврастенията може да се „опитоми“
Има доста хора, които избухват за дреболии и бурно изразяват емоциите си
Отстрани изглежда, че човекът просто има отвратителен характер и околните започват да странят от него. В действителност такива хора страдат от неврастения, без дори да го знаят. Взривът на емоциите се сменя с вялост, умора, разбитост. Те много страдат и се самообвиняват, но нищо не могат да направят…
От такава “неадекватност” страдат и околните, и приятелите, и семейството. Най-трудно е на съпрузите и децата, защото именно те се превръщат в “спусъка”, който провокира пристъпите на неврастения: ту съпругът не е купил това, което трябва, от магазина, ту съпругата не е сготвила манджата добре, ту детето не си е научило урока; подобаващо.
Често страдащите от неврастения зациклят върху определен проблем. За жените-неврастенички такъв препъни камък често е детето. И тогава животът на малкия човек се превръща в ад: всеки ден майката го тормози, настоява да се учи за “шест плюс”, мъкне го по кръжоци и секции. Изисква от него безпрекословно подчинение, а всяко непослушание предизвиква нейните викове, агресия, сълзи, травмиращи детето.
Причините за появата на неврастенията са много: честите стресове, продължителните депресии, липсата на възможности за самореализация. Неврастениците обикновено се суетят, много са активни, навират си носа навсякъде. Така че има предостатъчно поводи за неконтролируем изблик на енергия. При това те много остро усещат неприязънта на околните и страдат от това, пише вестник „Феномен“.