Наистина ли вегетарианците боледуват по-рядко и живеят по-дълго от месоядните?
Да, наистина те по-рядко боледуват, но… само от сърдечносъдови заболявания и рак
Вегетарианците живеят по-дълго средно с пет-седем години
Но любителите на морковите и зелето съвсем не се отличават с юнашко здраве. Слабите им места са крехките кости, анемията, нервните разстройства.
Според социолозите огромно влияние върху избора на система за хранене оказват знаменитостите. Така например американската актриса Деми Мур, която на 50 изглежда като на 20, пропагандира суровоядството като панацея срещу старостта и рецепта за вечна младост. Много хора обаче не се замислят колко пластични операции са в помощ на външния й вид, колко часа на ден тя прекарва във фитнеса, колко харчи за масажи, пилинги и прочие подмладяващи процедури. Те виждат само това, което им показват, и смятат, че като наблягат на суровите зеленчуци, ще изглеждат по същия начин…
Вегетарианството е категорично противопоказано за деца – техният организъм расте и остро се нуждае от белтъчини. Учениците трябва да се справят с колосални умствени натоварвания, а това е невъзможно при ограничения в менюто. Бременните жени, практикуващи вегетарианство, са заплашени от помятане. Спортистите-вегетарианци бързо се уморяват и зле възстановяват силите си заради недостиг на белтъчини. Еднозначно е забранено ограничаването от месо на хора, страдащи от анемия – организмът им и без това изпитва дефицит на желязо. При възрастни хора недостигът на калций ускорява развитието на остеопороза и повишава риска от счупване, което на на тази възраст води до трагичен изход, пише вестник „Феномен“.