Проблемите с простата често остават незабелязани
Увеличената простата, чието медицинско название е доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ), е едно от най-разпространените заболявания при мъжете
То засяга около 20% от тях между 41-50 години, 50% на възраст 50-60 години и до 90% от мъжете над 80 години. След 50 веднъж годишно мъжете трябва да си правят профилактичен преглед при уролог.
Медицината не е открила факторите, които предизвикват болестта, въпреки че е установена наследственост. Уголемената простата невинаги причинява оплаквания. Те се появяват само ако пикочният канал е стеснен от разрасналата се тъкан. Симптомите са затруднено уриниране – трудно започване, намалена сила и калибър на струята, раздвояване, нетърпящи отлагане чести позиви и нощни ставания.
Лечението е медикаментозно, оперативно или с приложение на съвременните минималноинвазивни техники. В леките форми на заболяването добър ефект може да покаже приемането на растителни препарати е естествени алфа-блокери. Оперативните методи, които се свеждат до частично или пълно отстраняване на простатата, се прилагат в зависимост от конкретния случай. Обикновено те се препоръчват, ако поне два пъти е имало остра задръжка на урината, при наличие на кръв в урината, на камъни в пикочния мехур или при хронична бъбречна недостатъчност.
Съвременните лазерни техники са предпочитана алтернатива на хирургическата операция на простатата. Скалпелът е заместен от лазерен лъч, който прониква безкръвно. Използват се специални ни-скоинтензивни лазери, които в рамките на няколко минути безболезнено повлияват болестотворни-те процеси в дълбочина, отнемат натиска върху уретрата и пикочния мехур, а уринирането се нормализира. Сред основните предимства на лазерните операции е възможността да се прилагат дори при пациенти с хронични заболявания, диабет и сърдечносъдови проблеми.