Круша за здраве, круша за красота
Сладкото от круши и печените плодове помагат при кашлица
В древно-арабски трудове по медицина е посочено, че плодът се използва при лечение на болести на белите дробове. Сокът и отварата от круши имат антибактериална активност благодарение на антибиотика арбутин. Употребяват се и като средство за укрепване на стените на кръвоносните съдове.
Подходящи са и при отслабване поради ниската си енергетична ценност. При заболявания на черния дроб, холецистит, гастрит две круши сутрин ще ви избавят от парене и болките и ще ликвидират дискомфорта в червата. Оказват ободряващо, освежаващо и развеселяващо действие и подобряват настроението.
Крушата е много полезна за сърцето въобще и при нарушения на сърдечния ритъм. Причината е, че съдържа много калий, оказващ благотворно въздействие на работата на сърдечния мускул. Колкото по-силен е ароматът на крушата, толкова по-полезна е тя.
В козметиката съществуват поредица продукти, съдържащи екстракт от круша.
Есенната круша ще насити кожата ви с природни витамини и микроелементи. Ако не ви харесват луничките, можете да опитате да ги избелите, като намачкате зряла круша, изстискате сока, а меката част намажете на лицето (при суха кожа смесете със сухо мляко до образуването на кашица), след 15 – 20 мин. измийте с вода.
За суха кожа е полезна маска от настъргана круша, чаена лъжица сметана и супена лъжица сок от грейпфрут. Нанася се за половин час и се измива с топла вода.
Маските и лосионите от груша правят кожата гладка, еластична, свиват порите. Кашица от меката част на зряла круша се нанася на лицето за 20 мин. и се измива първо с топла, а след това със студена вода, пише вестник „Феномен“.