Знаете ли всичко това за оцета?
Кисел колкото неузряла ябълка, оцетът унищожава патогенните бактерии и гъбичките, успокоява сърбежа при ухапвания от комари и облекчава раните от слънчево изгаряне.
Може да регулира стомашно разстройство, да ви предпази от заболявания на ухото, характерни за плувците, да накара косата да блести, а кожата – да засияе. Според някои хора смес от оцет, мед и топла вода може да уталожи болката при мускулен спазъм на крака. Други пък третират с оцет херпесите. А ако някой изгуби съзнание, оцетът е отлична алтернатива на амоняка.
Капнете малко оцет върху езика си и веднага ще усетите киселия му вкус. Силният му аромат е резултат от високата концентрация на оцетна киселина в него. Тя се синтезира, когато бактериите преработват ферментирали течности. Оцетната киселина не само е полезна за организма, но също така е и промишлен продукт – милиони тонове от нея се използват за изработване на фотографски-филми и изкуствени влакна.
За какво е полезен оцета?
- атлетично стъпало
- афти в устата
- възпалителни заболявания на червата
- газове
- гъбични инфекции
- диария
- инфекции на отделителната система
- синдром на раздразненото дебело черво
- херпес
Многото лица на оцета
По света оцет се прави от какво ли не: от захарна тръстика – във Филипините, от кокосови орехи – в Тайланд, а в Китай (където над 5 000 години овкусява характерните за местната кухня пържени ястия) – от разновидности на оризовото вино. Има и оцет, получен от мед, картофи, фурми, ядки и безкостилкови дребни плодове. В кварталните магазини обаче най-често срещаните видове са ябълковият, виненият (от грозде) и обикновеният бял оцет (който се прави от зърно и се използва за готвене и като почистващо средство), както и кафявият малцов оцет (сполучлива добавка към пържените картофи).
Често ябълковият оцет е предпочитан заради терапавтичните си качества, които се дължат основно на две причини: първо – ферментиралите ябълки са богати на пектин, представител на разтворимите фибри, и второ – същите плодове съдържат ябълчена киселина, която, комбинирана с магнезия в организма, противодейства на болките и неразположенията. Можете да си направите оцет и сами, само трябва да използвате стерилизирани съдове, за да не го замърсите с някакви микроорганизми. Към вино от грозде или от ябълки се добавя известно количество оцет, който дава старт на ферментацията, а с течение на времето и без чужда помощ ще разпознавате безпогрешно момента, когато крайният продукт е напълно готов. Бутилиран, оцетът запазва качествата си дълго време. За домашно лечение би могъл да се ползва всеки един от артикулите, предлагани в търговската мрежа.
Ябълковият оцет чисти пърхута и сваля кръвното