Китайският зелен чай е лечебна напитка
Китайският зелен чай е най-разпространената топла напитка в света.
Съдържа два пъти по-малко кофеин от кафето и има стимулиращ ефект, който ободрява, без да причинява треперене. Пиенето на чай обаче е много повече от церемония. В някои случаи той би могъл да спаси човешки живот. Изследователите са открили, че сред любителите на напитката рискът от сърдечносъдово заболяване, инсулт, тумори и колкото и да е странно – дори от зъбен кариес, е по-нисък.
В началото на 90-те години на XX в. учените забелязали, че при японски жени, практикуващи изкуството на традиционната чайна церемония ча-но-ю, се наблюдавала по-ниска смъртност. Те установили, че химическите съединения в чая – главно полифеноли, представляващи близо 30% от теглото на изсушените листа, са сред най-мощните антиоксиданти, откривани някога. Антиоксидантите са съединения, които блокират свободните радикали, увреждащи клетките в целия организъм и повишаващи риска от развитие на тежки заболявания като рак.
Между другото не трябва да се бъркат билковите чайове като чая от лайка с истинския чай – Camellia sinensis, чаеното растение. Широко разпространеният в азиатските държави зелен чам представлява обработени на пара и изсушени листа от това растение. Традиционният английски чай, наречен с пълно право черен, преминава през процес на ферментация, която дава силния му аромат и по-тъмния цвят, но намалява съдържанието на защитаващите здравето химически съединения.
За какво е полезен китайския зелен чай?
- атлетично стъпало
- афти в устата
- главоболие
- диария
- заболявания на венците
- зъбобол
- неприятна миризма от ходилата
- повишена температура
- слънчево изгаряне
- сърбеж
- хемороиди
За добро здраве пийте профилактично зелен чай
- Две-три чаши чай дневно са достатъчни като профилактична мярка. Хранителните добавки със зелен чай, продавани в магазините за натурални продукти и аптеките, също имат терапевтично действие. Обичайната доза е 250-400 мг, приета веднъж на ден.
- Едно предупреждение: ако обичате да пиете чая с прясно мляко, ще се лишите от някои негови лечебни качества. Белтъчините в млякото се свързват с полифенолите и потискат лечебните им свойства.
4 здравни предимства на чая