Важните витамини и микроелементи – къде да ги намерим?
Витамините са навсякъде около нас, само трябва да ги потърсим
Витамин С
Къде: шипки, цитруси, всички видове зеле, чушки.
Действие: Не случайно този витамин е в челото на списъка. Той активира природните защитни сили на човека, поддържа клетките на имунната система здрави, помага на организма да изработи антитела и интерферон -вещество, което се бори с инфекциите.
Витамин Е
Къде: спанак, трици, бадеми, кълнове, семки, зехтин, броколи.
Действие: Витамин Е увеличава производството на антитела, способни да се борят с вирусите, и засилва активността на лимфоцитите. Особено полезен е за пушачи и хора със сърдечно-съдови заболявания.
Каротиноиди
Къде: моркови, домати, тикви, дини, чушки, кайсии.
Действие: Те активизират функцията на Т-лимфоцитите, даващи на организма противовирусна защита.
Витамини от В група
Къде: В1 се съдържа в аспержите, слънчогледовите семки и рибата тон, В2 – в черния дроб, кълновете и зелената салата.
Действие: Без тези витамини се нарушават обменните процеси в клетките, затова недостигът им влияе негативно върху имунитета. Пада скоростта на имунните отговори, забавя се изработката на антитела срещу инфекциите, намалява и количеството им.
Цинк
Къде: стриди, джинджифил, пилешко, орехи, грах.
Действие: Цинкът е един от най-силните стимулатори на имунната система, затова дори малък недостиг води до спад във функцията й. Стимулира изработването на бели кръвни телца, прави ги по-агресивни. Цинкът се сражава с бактериите, трови ги или катализира имунния отговор.
Вода
Къде: минерална вода, плодове, зеленчуци.
Действие: Недостатъчното количество на приеманата вода е една от най-разпространените причини за болестите, твърди имунологът Жан Бенвениста и го доказва с експерименти. Това забавя функциите на бъбреците и част от тях се поемат от черния дроб. А така спада имунитетът.
Природен антибиотик
Къде: чесън.
Действие: В чесъна се съдържат антибактери-ални вещества – алицин и тиосулфати, съединения, които имат профилактичен и антисептичен ефект. Доказано е, че чесънът стимулира секрецията в стомашно-чревния тракт.