Умеете ли да водите разговор?
Умението да разговаряте е най-прекият път към изграждането на по-близки, искрени отношения с хората, които обичате.
Вижте следните съвети на специалистите и се старайте да ги спазвате:
- Гледайте събеседника в очите
Визуалният контакт стимулира определени мозъчни центрове, които намаляват производството на кортизол – хормона на стреса, повишават нивото на окситоцина – хормона на симпатията. Освен това, когато гледате събеседника си, можете да различите по изражението му основни емоции – гняв, страх, тъга, отвращение, изненада, презрение, успокоение, щастие. Така ще можете да пренасочите веднага разговора в желаната посока.
- Покажете внимание и висока оценка
Първите думи дават тон на целия диалог, затова е добре да започнете с комплимент. Оплакванията веднага предизвикват защитна реакция у събеседника и трудно ще достигнете целта си. Завършете разговора с положителна оценка за другия, която той да помни дълго.
- Бъдете кратки и ясни
По възможност казвайте едно- две изречения, после поспрете и поемете дълбоко дъх, за да релаксирате. Доказано е, че възприемаме малка част от потока информация, след това работното поле на паметта ни я „избутва”, за да настани новата. Ето защо няма смисъл да говорите продължително.
- Изградете доверие
За целта трябва да говорите внимателно, бавно, но не безизразно и сухо. Променяйте интонацията си – тонът е от значение. През 2011 г. американски учени изпробвали следния подход – лекари, които трябва да съобщят лоши новини на онкоболни, започвали бавно и внимателно, постепенно понижавали гласа си и забавяли още повече говора си. Оказало се, че пациентите ги възприемали по-спокойно, защото лекарите им звучали по-загрижени и споделящи участта им, усещали готовност за подкрепа и доверие в тях.
- Слушайте, наистина слушайте
Това е най-трудният съвет за изпълнение. Забелязали ли сте, че често започваме да говорим, преди другият да е свършил. Американско проучване показва, че дори лекарите, които са обучени да слушат пациента, за да съберат важната медицинска информация за състоянието му, го прекъсват до 23-ата секунда – далеч преди той да е изложил основните си оплаквания.
За да сте добър слушател, трябва да се научите не само да възприемате думите, но да обръщате внимание на езика на тялото. Разчитането на жестовете ще ви помогне дори когато събеседникът ви се опитва да ви подведе или излъже с неверни слова.
Даровете на целуването