3 лесни стратегии за „сладки приказки”
Точните думи, изречени в точния момент по подходящ начин, могат да сторят чудеса – успокояват, убеждават, разсмиват…
Повечето от нас си мислят, че са добри в разговорите, но според специалистите ние сме изненадващо неумели при словесното общуване. Намаляват срещите лице в лице със събеседника – все по-често използваме есемеси, имейли, скайп, фейсбук и други технически начини за влизане във връзка. Живият контакт там липсва, а той е основна част от „сладките приказки”, на които се събираме някога. И още нещо много важно – разговор означава не само да приказваш, но и да слушаш.
Според изследвания на невролозите лесно може да се възстанови умението ни да говорим така, че бързо да предизвикаме интерес, симпатия и доверие у събеседника си, независимо дали е приятел, любим или колега. Предлагаме ви осем „ трика”, които ви гарантират ползотворен диалог.
- „Разгрейте” се преди разговор
При труден разговор печели този, който успее да остане спокоен. Нормално е да сте напрегнати, но стресът ви прави раздразнителни, това поражда гнева ви, а той пречи да изразите ясно становището си. Затова, преди да влезете във важна среща, отделете
2-3 минути за „разгрявка”, която да ви осигури пълен релакс. Прости упражнения – да преброите до 5 или 10, като през това време дишате бавно и дълбоко, да се протегнете, да „опънете” врат като кукуригащ петел и да направите няколко фалшиви прозявки, са доказали при изследвания на мозъка със скенер, че значително подобряват комуникативните умения.
- „Въоръжете” се с пет позитивни мисли
Негативната нагласа предизвиква проблеми при разговор – пречи ви да се изразявате точно и да разбирате какво ви говорят. Мисли от рода „Ще ме прекараш”, „Не ми харесва тонът ти” или дори едно „обръщане” на очите може да предизвика отпор у събеседника. За да го потушите, се „въоръжете” с пет положителни мисли за всяка отрицателна по отношение на темата на разговора или събеседника.
- „Запечатайте” с усмивка
Преди да влезете в диалог, опитайте се да си спомните нещо приятно или да си помислите нещо хубаво за човека, с когото ще разговаряте. Това ще предизвика лека усмивка, която при срещата със събеседника ще породи интерес, симпатия и благоразположение у него. Неминуемо ще се появи и т.нар. неврорезонанс – усмивка и у човека отсреща.
Лечението на хроничната умора все още е загадка за медицината