Бъдещата майка определя теглото на детето
Старайте се да не наддавате много по време на бременност
“България заема шесто място в Европа по детско затлъстяване – 20% от българчетата са с наднормено тегло, 14% – със свръхтегло и 6-7% със затлъстяване”, казва пред вестник „Всичко за семейството“ доц. д-р Светослав Ханджиев и предупреждава, че истинското предпазване от свръхтегло започва още в корема на майката.
“Ако бъдещата майка не желае детето й да бъде пълно и после да страда от високо кръвно налягане, диабет и сърдечносъдови заболявания, не бива да увеличава теглото си по време на бременността с повече от 15-16 килограма”, подчертава той. Водещият специалист в областта на диетичното хранене и метаболитните заболявания обръща внимание и на още една страна на проблема -пълнотата при подрастващите причинява психологически стрес, което може да създаде понижено самочувствие и да предизвика социално отхвърляне. Пълното дете често е подложено на присмех.
Качването на килограми по време на бременността зависи както от индивидуалната предразположеност на бъдещата майка към напълняване, така и от протичането на конкретната бременност. Ако жената е с наднормено тегло, не бива по време на 9-месечния период да прибавя повече от 6 кг. Отдавна отживя схващането, че храни двама и може да яде всичко, и то в неограничени количества. Ако преди забременяването жената е била с нормално телесно тегло, препоръчително е дневно да приема с около 300 калории повече в сравнение с обичайния й хранителен режим, пише вестник „Всичко за семейството“.