Това е ключът към правилното дишане!
Научете се да дишате правилно. ВАЖНО Е!
За да сте по-здрави, по-спокойни и енергични
Протягане u прозяване
Когато сме уморени, се прозяваме и така по най-естествен начин постигаме дълбоко дишане. Стига само да си представим, че някой отсреща се прозява, ще го направим и ние. При това е добре да се протягаме като котка – тогава коремните органи и мускули ще имат място да се изпънат добре. Така и трябва да бъде.
За съжаление обикновено дишаме с горната част на тялото. Високото дишане води до това, че диафрагмата, най-важният дихателен мускул, не може да се разтяга. Тя се вдига и спуска при всяко вдишване и издишване. При това масажира коремните мускули, активира кръвоснабдяването и спомага за разширяване обема на белите дробове.
За да използваме целия си капацитет, трябва да усетим и останалите пространства за дишане. Долното обхваща корема и таза. Застанете прави и ги напрегнете, така че да усетите напрежение чак в краката. После отведнъж отпуснете и пак напрегнете. Сега вдишайте дълбоко и ще усетите как досега сте изключвали тази област от дишането. Средното пространство можете да усетите, като сложите ръка на диафрагмата или отстрани на гръдния кош. Има упражнение и за горното пространство на дишането – въртете последователно рамене и при това дълбоко поемайте въздух. Ще разширите дихателния обем и така ще дишате по-дълбоко.
Смехът е здраве
Дишането е сеизмограф на чувствата. Всичко, което ни вълнува, му се отразява автоматично. Дъхът ни спира, когато ни се случи нещо лошо. Но и положителните емоции го променят. Най-добрият пример: смехът е най-веселото дихателно упражнение. Той разпуска диафрагмата, така че дишаме по-дълбоко и равномерно, а това увеличава транспорта на кислород.
Дори да няма нищо смешно, можете да се упражнявате. Намерете спокойно местенце и просто викайте ха-ха и хо-хо. Ако ви се струва смешно, още по-добре, ще се засмеете от само себе си.
Ако пък съвсем не ви е до смях, става и с въздишки. Тялото и душата просто дишат.
Дишане при движение
Не можем да се движим, без да дишаме. Но при тренировките можем целенасочено да задълбочаваме дишането. Например при разходка, тичане, плуване или каране на колело да се упражняваме да синхронизираме крачки, натискане на педали или загребвания с дълбоко дишане. Всъщност най-добре се активира дишането при танц, и то от само себе си.