Храна за нерви
Развълнувани сме от нещо, недоволни сме от живота, чувстваме се сами или ядосани
В такива моменти нивото на серотонина -хормона на щастието, рязко пада. А сладкишите и другите вредни вкуснотии мигновено повишават неговото изработване, също както настроението ни. Но в действителност проблемът е, че се стараем да заглушим неприятните емоции с похапване. Освен това при стрес се изработва хормонът кортизол. А той има нужда да се подхрани със солено или сладко. Тази храна бързо ни снабдява с енергия, доставя ни удоволствие и ни помага да заглушим емоциите и дори да си създадем илюзията за действие, ако ни е скучно.
Източник на добро настроение може да бъде не само серотонинът, но и ендорфинът. Това означава, че трябва да заменим шоколада с физически усилия, твърди Елизабет Скот, доктор по психология и автор на книгата “8 начина да се справим със стреса”. Дори 5-минутна тренировка в офиса ще свърши работа. Другото парченце щастие е триптофанът – аминокиселина, от която се образува серотонин. Неговите източници могат да бъдат и полезните продукти като ядки.
Понякога, дори да сме сити, автоматично продължаваме да дояждаме остатъците в чинията, а след това и всичко на масата. Или на кафе с приятели хапваме десерт само за компания. Както признава д-р Скот, тя самата веднъж изяла цяла опаковка сладкиши в магазин, защото там миришело изключително приятно на пресни печива.
Психоложката ни съветва да си напомняме непрекъснато в момент, в който сме изложени на изкушения, че всъщност въобще не сме гладни. Добре е да нямаме у дома или в офиса вредни храни, които да ни подмамват да прегрешим. Така не само ще подобрим режима си на хранене, но и ще изпитваме удовлетворение, че сме се справили с вредните си навици.
Научете се да ядете концентрирано, да съзнавате кога и какво слагате в устата си. Напоследък е модно “осъзнатото хранене” -система, която ни учи да се засищаме с по-малък обем храна, отколкото сме привикнали, пише вестник „Всичко за семейството“.