Умора = хормонален дисбаланс и скрити инфекции
Хормонален дисбаланс
Постоянното чувство на безсилие може да е провокирано от хормонални колебания, предизвикани от нарушена функция на щитовидната жлеза. Ако нивото на хормоните е под нормата (хипотиреоза), се забавя обмяната на веществата, намалява се честотата на пулса, появява се запек, кожата става суха, а косата се къса. При повишено производство на хормони (хипертиреоза) всички процеси се ускоряват, а теглото рязко се понижава. Но и в двата случая се появява чувство на постоянна умора.
Уточнение. Ако към чувството на умора се добавят и други симптоми като сухота на кожата, безсъние, рязка промяна на теглото, болка в гърлото, нарушение на цикъла, непоносимост към горещина и хлад, трябва да се подложите на пълно изследване при ендокринолог. Направете анализ на кръвта, за да се проследи нивото на хормоните на щитовидната жлеза.
Недостатъчен сън
Важно е не само количеството, но и качеството на съня – ако той е повърхностен и се прекъсва, събуждането ще е тежко и в продължение на целия ден ще се чувствате разбити.
Уточнение. Пресметнете, колко часа спите. Няма точна норма, но при работещите хора нормално е да се спи около 7 часа. Ако умората и при такъв сън не изчезва, научете се да заспивате преди полунощ – най-добре преди 23.00 часа. Половин час преди да легнете, спрете компютъра и изключете телевизора.
Скрити инфекции
Хроническата умора може да е резултат от скрити инфекции или вируси.
Уточнение. Никак не са за подценяване скритите в организма инфекции, които едва подсказват за себе си чрез повишаване на температурата, подути лимфни възли, лека болка в съдовете, състояние на треска и т. н. Веднага е нужно да посетите специалист и да направите пълни клинични изследвания.
Полезните съставки, които консервират младостта на кожата