3 златни правила за употребата на пробиотиците
Тези живи микроорганизми, които са способни да въздействат върху чревната флора, предизвикват интереса на медицинските среди още през 1930 година, но едва сега се прилагат на практика.
1. Ако е указано, че трябва да се съхраняват на студено, веднага след като сте ги купили 6 аптеката, ги сложете в хладилника. Останалите пробиотици можете да държите на стайна температура, но веднъж отворени, и те трябва да попаднат в хладилника.
2. Взимайте ги половин час преди или два часа след хранене, за да не се задържат дълго в стомаха, а по-бързо да се придвижат към червата.
3. Правете профилактични курсове не по-кратки от месец при всекидневен прием.
А пребиотиците?
Те представляват фибри, които служат за храна на пробиотиците и се съдържат главно в артишока, бананите, чесъна, праза и лука, а в по-малки количества в житото и ръжта. За предпочитане е консумацията на сурови или слабо обработени продукти, защото пребиотиците не издържат на високи температури. Средната им консумация в Европа е от 2 до 10 г на ден, но за да се възползва напълно от качествата им, организмът има нужда най-малко от 10 г на ден.
Какво да ядем през ноември, за да не напълнеем?