Коледните празници слагат край на есенната депресия
Най-характерният симптом е нарастващо усещане за потиснатост през октомври и ноември, което се задълбочава през зимните месеци
Други прояви са дневна умора и летаргия, понижен интерес към дейности, който обикновено носят удоволствие (например секс), по-продължителен сън, чувство на тежест в краката и ръцете, усещане за безизходица и безнадеждност, социална “затвореност”, силен апетит към сладки и тестени храни, покачване на теглото. Обикновено през март и април настроението на пациентите започва да се нормализира и през май те вече са в обичайното си настроение и форма.
Не бива да се давате на това неприятно и продължително състояние. При леко изразена симптоматика можете да предотвратите задълбочаването й, като се разхождате по един час на ден на дневна светлина. Постарайте се да работите колкото се може по-близо до прозорец. Много полезно е редовното проветряване на жилището за осигуряване на максимално количество светлина. Противодействайте на резките температурни разлики – не се навличайте прекалено много или носете топли дрехи, но веднага ги сваляйте при влизане в топло помещение.
Наблягайте на цитрусовите плодове, но не се отказвайте напълно от сладкишите, страхувайки се да не напълнеете – те действат доказано като антидепресанти. Физическите упражнения и други техники, намаляващи стреса, също помагат. В студените и кратки зимни дни хората са склонни по-рядко да излизат и да се срещат с приятели. Избягвайте усамотяването -добрата компания е сред най-добрите средства за борба с депресията, пише вестник „Всичко за семейството“.