Танците действат обезболяващо при артрит
След дълги наблюдения американските учени стигнали до извода, че танците действат успокояващо на болката при артрит.
В Европа използват уроците по балет за лечение на Алцхаймер – това помага да се забави появата на неприятните симптоми. Специалистите обясняват позитивния ефект съвсем простичко: по време на танца трябва да се направят синхронно няколко стъпки, а и звуците на приятна музика подсилват мотивацията да се изпълнят движенията, разбира се, доколкото е възможно, без изискване за перфектност. Редовните занимания с танци помагат да се забави развитието на болестта.
Аржентинците вече уверено могат да твърдят, че тангото не е „танц на разбитите сърца” – то се използва като един от елементите на терапията на сърдечносъдовите заболявания. Според кардиолога Алберто Марани танцуването на танго е толкова полезно, колкото ходенето и бягането. То повишава настроението и помага за по-бързото подобрение на състоянието. Казват, че оздравителният ефект на тангото е още по-силен, когато се танцува на жива музика, както се провеждат курсовете по танци в Буенос Айрес.
Всеки може да танцува
Според руския танцов терапевт Елена Котеленко, тялото никога не лъже: „Ние свързваме всички нива на човешкия живот – физическия, емоционалния, мисленето, ценностите… И се опитваме да открием къде всъщност е станало това нарушение на „диалога”, къде се е формирал проблемът. Наблюдаваме как се движи човек и какво става с него по време на танца. А след това, чрез корекции в движението, се опитваме да възстановим вътрешния баланс”.
Танцовата терапия е препоръчителна за всяка възраст – и за деца, и за възрастни хора. Но не бива да се бъркат танцовата терапия и обикновените занимания по танци. Неправилната двигателна активност води до влошаване на общото състояние. Например при хората със сърдечносъдови проблеми не е подходящо да има силно аеробно натоварване. Затова занятията задължително се провеждат под контрола на специалисти.
Значителен резултат от танците
При танцовата терапия не става дума само за лек ефект, а за съществена промяна на състоянието. Подобряват се осанката, координацията на движенията, опорно-двигателният апарат. Занятията помагат и за освобождаване от психологически проблеми. Допълнително положително въздействие има и музиката, която може да се подбере според настроението. В такава атмосфера просто няма място за депресии – засилва се мотивацията за живот, повишава се самооценката, появяват се нови сили за преодоляване на болестите.