Това са най-честите заблуди за храненето
Често повтаряме някои мнения, без да сме сигурни дали са верни. Узнайте истината за познати и често изказвани твърдения.
Алкохолът съдържа толкова калории, колкото и мазнините
ПРИБЛИЗИТЕЛНО ВЯРНО
– алкохолът има 7 килокалории на грам, мазнините 9 килокалории на грам. Но докато при мазнините калориите засищат, алкохолът при много хора по-скоро възбужда апетита. Със сигурност е доказано обаче, че червеното вино е полезно – с мярка, разбира се. Една чаша дневно не само подобрява обмяната на мазнините и инсулина, но и намалява риска от атеросклероза и сърдечен инфаркт. Това се дължи на състава на гроздовия сок – магнезий, калий и полифеноли.
Морковите са полезни за очите
ВАЖИ САМО ЗА ВИЖДАНЕ НА ТЪМНО.
Далекогледството и късогледството няма да се излекуват с похапване на моркови. Те съдържат много бетакаротин, който се преобразува в организма във важния за очите витамин А. Гответе ги винаги с малко олио, маргарин или масло, въобще – комбинирайте ги с нещо, съдържащо мазнини. Това повишава степента на преобразуване във витамин А. Бетакаротинът е полезен за здрава кожа и стимулира имунната система.
Киселите неща подобряват настроението
ИМА НЕЩО ВЯРНО!
– някои кисели храни, като лимони, качествен ябълков оцет и кисело зеле, са полезни за уравновесяването на киселините и основите в организма. Когато те са добре балансирани, процесите на обмяната на веществата протичат така, че ние се чувстваме добре и запазваме енергията си. Тогава тялото ни наистина е в кондиция.
Сиренето намалява апетита
ВЯРНО Е!
– пълният стомах изпраща сигнали до мозъка, че е вече заситен. Със сирене това се постига по-бързо и трае по-дълго. Причината е в различните мастни киселини. Когато стигнат до тънкото черво, предизвикват появата на хормоноподобни вещества. Едно от тях – ентерогастрон, спира стомашните движения и затваря изхода на стомаха. Така чувството на ситост трае значително по-дълго.
Вкусният млечен продукт обаче може много повече – съдържащите се в него калций и фосфат предпазват от кариес, тъй като заздравяват зъбния емайл. Така че едно парченце сирене за десерт е добре и за фигурата, и за здравето.
От късните вечери се пълнее
НЕ Е ВЯРНО!
Не е важно по кое време се храним. Този, който яде много през деня, наддава също толкова, колкото и онзи, който се храни повече вечер. Общовалидната формула за по-стройна фигура е да се приемат по-малко калории, отколкото се изразходват. Представата, че късното хранене е причина за напълняване, почива на заблудата, че по време на сън храносмилането и обмяната на веществата не са активни. Вярно е по-скоро обратното – през нощта е по-дейна тази част от нервната система, която отговаря за вътрешните органи и храносмилането. Наистина вечер трябва да се приемат по-малко въглехидрати. По този начин нивото на инсулин остава по-ниско, а това е важно за изгарянето на мазнините.