Как да разпознаем алергията към студа?
В разговорите за алергични реакции често можете да чуете забавни оплаквания по повод алергия към работа, алергия към началника или алергия към досаден ухажор
А как да се отнасяме към алергията към студ? Като към шега или като повод сериозно да се замислим за своето здраве?
Всъщност не би било правилно алергията към студа да се определя като истинска алергична реакция, тъй като не съществува специфичен алерген, който да я предизвиква. Всъщност става дума за псевдоалергична реакция отключвана от ниската температура на околния въздух. Именно студът предизвиква имунни нарушения в клетките, което води до бързото секретиране на постоянния спътник на всички алергични реакции – хистамина.
Причините за появата й са наследствена пред-
разположеност, хелминтози, чести възпалителни и инфекциозни заболявания, нарушения в работата на стомашно-чревния тракт, кариес, стресови състояния, неправилен прием на лекарствени средства и обща интоксикация на организма.
На първо място страдат откритите и незащитени участъци на тялото – лицето и китките на ръцете. Признаците за наличието й са:
– плътни участъци в розово-червен цвят, мехури и силен сърбеж – „студова уртикария”;
– отоци на клепачите, сълзене, дразнене в очите;
– „студов дерматит” -сухота и лющене на горния слой на кожата с възможно развитие на отоци;
– хрема, която спира в топло помещение;
– повишена температура на тялото, треска, учестено сърцебиене, задух, главоболие, болки в мускулите
и ставите;
– при попадане на сняг или дъжд върху вече поразената кожа е възможно усилване на алергичната реакция – образуват се малки червени мехурчета, с прозрачна течност, пише вестник „Феномен“.