Безсмъртният Гален се доверявал на народната медицина
Многобройните трудове на Гален, подкрепени с опити, го превръщат в основоположник на експерименталната физиология, а възгледите му са истински прозрения
Клавдий Гален не можел да гледа равнодушно безнравствеността на римската просвещена класа въобще и на онези, които се занимават с лечителство, в частност: „Умът на повечето лекари е насочен не към науката, не към полезните рецепти; ниското користолюбие ги прави способни на всякакви подли постъпки… Разликата между разбойниците и лекарите е в това, че едните извършват своите престъпления в горите, а другите – в Рим”.
Той е може би най-авторитетният учен в историята на медицината. „По-скоро природата може да сгреши, отколкото Гален”, казвали съвременниците му. Именно той въвел в арсенала на лекарите модните днес лечебни диети и гладуването. Но много по-важно е, че Гален изучил мускулната и костната тъкан така внимателно, че след него в науката останали съвсем малко бели петна. А когато Клавдий пристъпил към изследването на нервите с помощта на скалпел, когато заговорил за централна нервна система, го обявили за учен, равен на Хипократ. Клавдий Премъдри не само подложил на проверка изложените от предшествениците му данни, но и в резултат на експерименти внесъл множество поправки, пише вестник „Феномен“.