Заради ларингита може да загубим не само гласа си
Ларингитът е възпаление на ларинкса – орган в гърлото между фаринкса и трахеята, благодарение на който сме в състояние да говорим, да пеем, да се смеем и като цяло да възпроизвеждаме звук
Причината може да е свързана с простудно или инфекциозно заболяване, преохлаждане, вдишване на студен или прашен Въздух, прекомерно напрягане на мускулите при пеене или силен крясък. При Възрастните заболяването обикновено се характеризира със сериозен дискомфорт в гърлото, но при децата протича по-тежко.
Ларингитът засяга основно ларинкса, гласните струни и началните части на трахеята. Започва се с дрезгавост на гласа, която обаче може да премине в пълното му изчезване. Паралелно с това гърлото пресъхва, появява се възпаление и „лаеща” кашлица. При отсъствие на адекватно лечение бързо се развиват болки в гърлото, възможно е да се появи и затруднено дишане. Повишава се телесната температура (без обаче да се стига до критични стойности), влошава се общото състояние на пациента. В този случай със сигурност трябва бързо да потърсите лекарска помощ. Но първото, което трябва да направите, е незабавно да млъкнете. Съхраняването на гласните струни е абсолютно необходимо, дори да не сте певец или говорител. Имайте предвид, че дори и шепотът представлява достатъчно голямо натоварване на гласните връзки, пише списание „За жената“.