Калций – безценен елемент за нашите кости и зъби
Kалцият е есенциален минерал за човешкия организъм. Съставлява 1.5% от общата телесна маса, като 99% от него е концентриран в скелета – кости, зъби, и 1% в кръвния серум, мускулите, течностите около клетките. В костите калцият взаимодейства с друг важен елемент като фосфор, за сключването на хидроксиапатит, участва в съсирването на кръвта, предаването на нервните импулси, следователно и за функциите на нервната система и мускулния контрактилитет (съкращаемост).
В първите години от живота си човек се справя сравнително добре, усвоявайки около 60% от приетия с храната калций. Впоследствие, в юнушеството този процент се доближава до 40% и постепенно спада. Това налага внимателно насочване и обогатяване на диетата и включване на суплементация с калций.
Костите и тяхната минерална компонента, непрекъснато претърпяват реконструктивни промени на преустройство, включващо на моменти разграждане на костното вещество или неговото натрупване, и изграждане (остеолиза-остеосинтеза). Всичко това се дължи на хомеостазата, целяща постоянен баланс във вътрешната среда на организма.
Когато серумните нива на калций паднат, тоест настъпи т.нар хипокалциемия, започва процес на извличане на калций от костните структури и включването му в кръвта. Тези механизми са изключително устойчиви. .
Симптомите на на хипокалциемията са доста сходни с тези на пост-менопаузата – изнервеност, обърканост, депресия, умора. Наблюдават се и мускулни крампи, тетания, парастезии, петехии, понижен апетит, пурпура (големи синкави области), аритмии.
Физиологичното действие на калция да укрепва костите бива компроментирано и започва извличане на минералната съставка на костите с последваща остеопения (костно ,,размекване”) и остеопороза (изтъняване костните гредички, образуване на големи кистични пространства между тях, чести фрактури). Калциевият дефицит става явен едва вече при открита симптоматика на остеопороза, а това са най-често последствията от нея – счупвания на прешлените на гръбначния стълб. Резултатът може да е от множество компликации до трайна инвалидизация, имайки в предвид минаващите нервни ,,снопове” в тази област.
В детска възраст резултата е рахит, с последващите деформации на скелета на детето.
Причините за калциев дефицит може да са различни – недостатъчен прием, лошо усвояване (операции на хр. система или възпаления), магнезиев дефицит, дефицит на витамин D, който спомага усвояването на Калция, хронични бъбречни заболявания, медикаменти (диуретици). При жените, с напредване на възрастта основен проблем става постменопаузалната остеопороза, причинена от резкия спад на женските полови хормони – естрогени, които увеличават излъчването на калция и намалят усвояването му. Подобно състояние се получава и при аменорея (сигнал за спад в естрогените).
Някои растения съдържат специфични киселини, свързващи калция в неразстворими соли и екскреция чрез фекалиите (спанак, бобови, сладки картофи, пълнозърнест хляб, соеви продукти, ядки, семена, пшеничени трици). Подобно е и консумирането на храни богати на фибри. Увеличения прием на сол и белтъчини води до засилена екскреция на калций с урината.
Доказано е анти-калциевото действие на кафето. Една чаша кафе унищожава 5 мг калций, така че ако не се прекалява, кафето не е фактор от голямо значение. Газираните напитки съдържащи фосфорна киселина, изчерват калция и магнезия. Алкохолът действа на принципа на увреда черен дроб и функциите му, оттам пречи на активацията на витамин D, на калциевото усвояване също, но тъй като има твърде много консумиращи, последното не е доказано. Други вещества-врагове на калция биват контрацептивите или определени диети.
Фактори повлияващи калциевата абсорбция биват калция в организма, витаминд D, витамин К, магнезий, годините на индивида, евентуална бременност (засилва нуждите от калций и използването му), специфичен начин на хранене. Калцият се изхвърля от организма чрез микция, фекалии, пот.
Рискови фактори са женски пол, понижено тегло, малка физическа активност, употреба на никотин, кофеин, алкохол, напреднала възраст, менопоуза, фамилност.
При хора с изразена лактозна нетолерантност е възможен калциев дефицит на принципа на отбягване на млечни продукти, поради изхождащите от нея компликации.
Има сведения, че калцият се използва като профилактика срещу рак на простатата и дебелото черво, укрепва бъбречните структури (противно на схващанията, че образува камъни). Липсата на калций може да доведе до безплодие. Той се прилага профилактично при редица болести – катаракта, рак на дебело черво, повишено кръвно налягане, възпаления на червата, камъни в бъбреците, остеопороза, поликистозни яйчници, хипертония по време на бременността.
Калцият се използва и за редуциране телесното тегло и добър външен вид, тъй като свързва мастните киселини и пречи на усвояването им, разгражда мазнините и пречи кумулацията им в адипоцитите.
Както се вижда, проблемът ,,калциев дефицит” е доста комплексен и иска внимателен подход към решаването му.