Какви опасности крие недостигът на цинк?
Всички сме чували за дефицит на желязо, магнезий или витамин B12 и как тоwa се отразява на нашето здраве. Може би не осъзнаваме, че милиони хора в световен мащаб страдат от недостиг на цинк. А също както и магнезиевият дефицит, така и недостигът на този минерал оказва сериозно влияние върху психичното ни здраве.
Доказано е, че недостигът на цинк води до промени в хипокампуса и префронталната кора на мозъка. Недостигът на цинк също води до прекомерно количество глутаматна активност в мозъка. А това от своя страна води до възпаление на мозъка и прекомерни свободни радикали и оксидативен стрес.
Познавайки симптомите обаче, е много по-лесно да откриете недостига на цинк. А ниските нива на този минерал може да се проявят не само под формата на повишена тревожност и депресия, но и като липса на вкус и различни кожни проблеми.
Симптоми на цинков дефицит
Слаба имунна система: Неслучайно в първия ден на простудни заболявания приемът на Витамин С с цинк спомага за намаляване продължителността на заболяването.
Акне: Цинкът има противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Изследвания доказват, че при хората с акне, а също с екзема или псориазис се наблюдават и занижени нива на цинк.
Хипотиреоидизъм: Цинкът е минерален кофактор, необходим за функционирането на хормона на щитовидната жлеза. Със спадането на нивата му щитовидната жлеза може да понижи или да загуби своята активност. Освен това той изпълнява важна роля за превръщането на Т4 в ТЗ и е необходим за свързване на активния хормон на щитовидната жлеза с ДНК клетките.
Депресия: Известно е, че витамините от група В могат да окажат въздействие върху хората в депресивни състояния. Цинкът също участва в процеса за производството на невротрансмитери.
Загуба на апетит/ нарушено чувство за вкус: Това често може да бъде първият знак за недостиг на цинк.
Други често срещани симптоми са: бели петна по ноктите, телесна миризма, косопад, усещане за умора, забавено излекуване на рани, чувствителност към силни миризми.
Кои са рисковите групи?
Вегани / вегетарианци: При спазването на хранителен режим, изключващ групата на храните от животински произход се наблюдават по-високи нива на мед и по-ниски на цинк.
Бременни жени – бременните жени, особено тези, които започват бременността си със занижени нива на цинк, са изложени на повишен риск от дефицит поради частично високите фетални изисквания за този минерал. Дефицитът на цинк по време на бременност може да се отрази негативно както на майката, така и на плода.
Хората с хронични храносмилателни нарушения – поради нарушено усвояване на веществата.
Хора, консумиращи много зърнени храни – съдържанието на фитоти в тази група храни блокира цинковата абсорбция.
Какви хранителни добавки са подходящи?
Най-добре е да изберете висококачествена добавка, която казва цинков глицинат, цинков пиколинат или аминокиселинен хелатен цинк. За общо здраве е препоръчително да приемате по 15-20 mg цинк на ден. Терапевтичните дози са по-високи и в зависимост от индивидуалните нужди варират от 30 до 75 mg. дневно. Този диапазон обикновено е безопасен за прием в рамките на няколко месеца или дори повече, но все пак това е терапевтично дозиране, използващо се под ръководството на специалист.
Ако приемате цинк за поддържането на общото здраве, най-добре е да го вземете под формата на комплекс мултивитамини, тъй като минералите са взаимосвързани и балансът между тях е важен.