Между обонянието и вкуса съществува тънка връзка!
Ако разполагахме само с вкусови луковици, те биха се затруднили да различат настъргана ябълка от лук.
Хората с нарушено обоняние и вкус имат понижено качество на живота. Освен че губите интерес към храната, може да престанете да излизате навън за вечеря или да каните приятели в дома си, дори да пиете кафе със съседа. Вече не се изкушавате от обяд в близкото заведение или закуска в любимото ви кафене. Хоби като градинарството може да загуби част от чара си, ако не можете да усетите аромата на цветята, които отглеждате. А съществува вероятност домът ви да стане негостоприемен за някого, ако не усещате и не премахвате неприятните миризми като тези от домашния любимец или застоялото ядене.
Затова, въпреки че може и да не изглеждат съществени за благосъстоянието ви като зрението и слуха, вниманието към обонянието и вкуса е важна част от програмата за безупречни сетива. Тази глава обяснява как тези две сетива функционират в синхрон и носят наслада.
Може да е очевидно, че обонянието се осъществява чрез носа, а вкусът – чрез устата. Но всъщност голяма част от осезанието за вкус, а оттам и удоволствието от храната, идва чрез възприятието на аромат. Затова често не можете да усещате храната, когато сте настинали или сте със запушен нос. Вкусът на някои храни като шоколад или кафе е почти неразривно свързан с аромата им.
Въпреки че хората често използват думите вкус и аромат като взаимозаменяеми, за да обозначат едно и също нещо, усещането за храната е комбинация от вкус и мирис. Специалистите твърдят, че поне 75% от това, което възприемаме като вкус, всъщност произлиза от осезанието ни за аромат. Лекарите често споделят как хората почти никога не се оплакват от загубата на обоняние, а споделят, че не усещат добре вкуса на храната.
Докато вкусовите луковици по езика могат да различат пет отделни усещания за вкус, рецепторите за миризма в носа разграничават стотици аромати дори ако са изключително близки или в минимални количества. Обонянието е 10 000 пъти по-изострено от вкуса.