На какво се дължат болките в ушите?
Мнозина от нас си спомнят, че като деца са страдали от болки в ушите, но те се появяват и при възрастните, често вследствие на вирусна инфекция на гърлото и носа.
Болките в ушите обикновено възникват при заболяване на външното или средното ухо. Болката във външното ухо се дължи на инфекции, които може да са локализирани под формата на фурункул или като общо възпаление със зачервяване и оток. Отокът се появява вследствие на алергична реакция или чест досег с вода (състояние, известно като „ухо на плувец“). Болка причинява и чуждо тяло, намиращо се в канала на външното ухо, особено често срещано при малки деца. Ако предметът заседне, той предизвиква болезненост и възпаление. В случай че се развие бактериална или гъбична инфекция, от ухото започва да изтича течност. Натрупването на ушна кал също е болезнено, ако упражнява натиск върху тъпанчето на ухото.
Най-честата причина за болка е инфекцията на средното ухо (отит) като усложнение след простуда и възпаления на носа и гърлото, особено при децата. Това се получава, когато възпалението в носните ходове блокира евстахиевата тръба и позволи натрупването на течност. Тя създава благоприятна среда за вирусите и бактериите и предизвиква повишаване на налягането върху тъпанчето. Неприятно усещане и заглъхване на ушите се получава и вследствие на алергичен ринит (сенна хрема). Други причини за болки в ушите са отразена болка от зъбобол и промени в налягането при полет.
По време на самолетен полет
За да избегнете болките в ушите вследствие на промяната в налягането, вземете следните мерки при излитане и кацане:
- Често се прозявайте.
- Преглъщайте през цялото време, дъвчете дъвка или пийте вода.
- Ако не страдате от инфекция, хванете с два пръста носа си, стиснете устни и се опитайте да издишате през носоглътката.
Кога да потърсите медицинска помощ
- Болката е непоносима или продължава няколко дни.
- В ухото има гной или чуждо тяло.
- Имате висока температура.
Незабавно потърсете лекар, ако:
- От ухото изтича кръв или бистра течност.
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ… Болката в ушите се усилва през нощта. Когато лежите, наличната течност в средното ухо не се оттича, особено ако сте легнали върху засегнатото ухо. Освен това преглъщането по време на сън е по-рядко, а то провокира отваряне на евстахиевата тръба.