Настройте биологичния си часовник
Преместването на стрелките на часовника при т.нар. лятно време води до разстройването на нашия вътрешен биологичен часовник
Минимум седмица е нужна на човек да се адаптира към промените в съответствие със сезона. Всъщност ритъмът във всекидневието ни се определя не от часовника, а от дневната светлина спрямо изгрева на слънцето, който регулира естественото редуване на сън и бодърстване.
От промяната на часовото време страда най-вече връзката между отделянето на хормона мелатонин и съня. Недостигът на мелатонин значително затруднява заспиването. Максималната концентрация на този хормон в кръвта е от 0 до 4 часа. Работещите първа смяна, които стават около 5 часа, са принудени с въвеждането на лятното време да се събуждат тогава, когато все още физиологичните механизми са в режим на отдих.
Разстройването на биологичния часовник може да причини понижаване на тонуса, работоспособността и устойчивостта към заболявания. Според учените необходимата пренастройка натоварва организма и той я преживява като стрес. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат за по-бърза адаптация:
• Поемайте по-големи физически натоварвания, защото умората ще ви помогне по-лесно и дори по-рано да заспите. Ако сте възрастен човек, разхождайте се повече сред природата.
• По възможност не планирайте работа, свързана с висока концентрация и напрежение, докато не влезете в обичайния си ритъм.
• Пълноценното хранене и адекватната физическа активност помагат на организма да се пренастрои с най-малки загуби.
• Не прекалявайте с алкохола и кофеина, които допълнително затрудняват заспиването и влошават качеството на съня. Същото се отнася и за приспивателните. Някои препарати с мелатонин могат да помогнат, но задължително трябва да са предписани от лекар, пише вестник „Всичко за семейството“.