Пролетта – сезонът на косопада
При смяна на сезоните губим средно между 80 и 100 косъма на ден
Специалистите са на мнение, че това е напълно нормално и не е повод за притеснение. Повод за тревога е, когато опадалите косми са много повече и това става от само себе си, а не например при сресване. Тогава вече говорим за косопад.
„Причините за него може да бъдат най-различни – бременност и раждане, заболяване на щитовидната жлеза, стрес, продължително боледуване, хормонален дисбаланс неправилно хранене и др.”, обяснява пред списание „За жената“ дерматологът д-р Слава Божинова. Един от факторите за появяването на косопад може да е носенето на шапка.
„Има модели, които пречат на свободния достъп на въздух до скалпа и на активното кръвообращение на кожата. Това впоследствие води до недостатъчното хранене на косъма и до неговото опадане”, допълва специалистът.
Личната хигиена е от голямо значение за ограничаването на косопада. Поне веднъж месечно мийте косата си с жълтък или с хума. Четката за коса, гребенът и кърпата, с която подсушавате косата си, трябва да се използват само от вас. Посъветвайте се с дерматолог каква четка е подходяща за вашата коса, с която да си правите и масажи. По този начин ще засилите корена на косъма и кръвообращението на кожата. Консумирайте около 2 литра вода дневно, използвайте предимно меки шампоани и ограничете до минимум стилизиращите продукти – така ще имате здрава и жизнена коса. Дамите, които боядисват косите си, е добре да използват бои, които са без окислители.
В последно време все повече се прави скенер диагностика, чрез която може да се открият напълно безвредно и безболезнено заболявания на скалпа и на косъма. След нея се изготвя индивидуален терапевтичен план на всеки пациент, който може да включва допълнителни изследвания, ако се налагат, медикаментозно лечение и мезотерапия.