Всяка втора жена има миома
Миомни възли се диагностицират при 40-60% от жените между 25 и 49 години
Вероятността да се появи миома нараства с напредване на възрастта и достига до 70-80% при жените около и над 50 години.
Статистиката сочи, че 30% от българките в репродуктивна възраст страдат от миоматозна матка. Около 80 % от случаите протичат без изявени симптоми, а 40% от пациентките, които имат оплаквания, се налага да бъдат оперирани.
Миомите обикновено не пречат на забременяването, но пречат на износването на бременността, защото нарушават геометрията на матката. Обикновено редукцията на възлите предхожда премахването им. Използват се различни методи – “сваряване” с ток или лазер, инжектиране на медикаменти, запушване на кръвоносен съд, за се спре притокът на кръв към възела, термоаблация. Прилага се и класическо хормонално лечение.
Според д-р Иван Костов, директор на столичната Първа АГ болница “Света София”, миоматозната болест е по-често срещана при жените след 50-годишна възраст.
През 2012 г. в болницата са направени общо 820 операции, от които 256 на миоми. Жените обикновено се опитват да избегнат хирургичната намеса и пробват лечение с билки, като най-популярна е туртата. По-възрастните се надяват с настъпването на менопаузата проблемът сам да се реши. Риск обаче съществува, особено ако миомата бързо нараства, подчертава д-р Костов.
Ако не се предприемат навременни мерки, нарастващата миома може да притисне съседни органи, да предизвика силни болки и да наложи операция по спешност, пише вестник „Всичко за семейството“.