По-опасен ли е медикаментозния гастрит?
Гастритът е често срещано заболяване, което представлява възпаление на стомашната лигавица
Мнозина познават характерните болки под лъжичката, гаденето и позивите за повръщане. “Тази остра форма на гастрита често се причинява от употребата на медикаменти – твърди пред вестник „Всичко за семейството“ проф. д-р Константин Чернев. – Типичен пример е аспиринът, който намира широко приложение, включително и в профилактиката на редица сърдечно-съдови заболявания. Дори при напълно здрав стомах приемът на аспирин може да доведе до тежки усложнения. Една от особено острите форми на болестта е възникването на ерозии и язви в стомаха, които могат да предизвикат кръвоизливи. Затова всички, които употребяват аспирин, трябва да бъдат особено внимателни.”
Много често острият гастрит е следствие от консумация на храна, която не е съхранена добре. През топлите месеци тези случаи зачестяват. Когато чревните инфекции засегнат и стомаха, реакцията е повръщане.
Хроничният гастрит е по-коварен, тъй като промените в стомашната лигавица могат да не предизвикат никакви оплаквания. Те обаче крият риск от усложнения и от развитие на рак на стомаха. Тази форма на заболяването прогресира сравнително бавно и дълги години може да протича безсимптомно. Неин основен причинител е инфекцията с бактерията хеликобактер пилори. Тя е виновник и за язвената болест. Преди 30 години бе открита и изследвана от австралийските учени Уорън и Маршал, които направиха истински бум в медицината и спечелиха Нобелова награда.
Установено е, че заразяването с хеликобактер пилори става през устата -чрез целувки, хранене и пиене от общи съдове. Най-често бактерията се предава в ранна възраст от родител на дете. Според статистиката около 80 % от българите между 30 и 40 години са инфектирани с хеликобактер пилори.
Много лекари препоръчват на страдащите от хроничен гастрит да ядат често, но по малко, както и да спазват диета. В списъка на забранените храни влизат лукът, зелето, пушените, консервираните, полуготовите и замразените продукти, кетчуп, майонеза, сладолед, касис, сини сливи. Алкохолни и газирани напитки, силни чайове и кафета също не се препоръчват.
“Ограниченията в хранителния режим само нарушават качеството на живот – смята доц. д-р Чернев. – Диетата не лекува стомаха, а само отлага истинското лечение. А то се състои в премахване на бактерията хеликобактер пилори -предписват се антиацидни препарати от групата на т.нар. инхибитори на протонната помпа. След като се излекувате от гастрит или язва, не се налага да пазите диета, може да се храните пълноценно.” Има редица медикаменти и за леки оплаквания, като парене в горната част на стомаха и киселини. Ако обаче често страдате от стомашни неразположения, трябва да се прегледате от специалист гастроентеролог. Защото зад невинното на пръв поглед оплакване може да се крие тежко стомашно заболяване като рак на стомаха, който протича безсимптомно или с дискретни оплаквания, пише вестник „Всичко за семейството“.