Как да съхраняваме правилно лекарствата през топлите месеци? – продължение
Полезни съвети за съхранение на лекарствата през лятото
Ако времето е много горещо:
Не приемайте никакви лекарства без лекарско предписание, включително и такива, които се продават без рецепта.
При прегряване на тялото (топлинен удар) не взимайте парацетамол, който в случая би бил неефикасен, а в същото време може да навреди на черния ви дроб при такива условия.
Внимавайте с нестероидните противовъзпалителни лекарства, защото те могат да бъдат токсични за черния дроб при дехидратация на организма.
Приемът на диуретици се извършва при съблюдаване на достатъчното снабдяване на организма с вода и минерални соли.
Опасни в жегите са и капките за очи, ако са престояли при температура над 20 градуса. В такива случаи те могат да предизвикат възпаления.
Супозиториите (свещичките), които се изписват най-вече на децата срещу висока температура и повръщане, задължително трябва да се съхраняват в хладилник, защото какаовото масло в тях се разтопява от горещината и те стават негодни за употреба.
В хладилник съхранявайте и мастноразтворимите витамини А и Е, както и витамин В и неговите производни – в жегите те не само губят полезните си свойства, но и могат да окажат редица странични ефекти, стигащи до отравяне.
В аптеката
Бъдете особено Внимателни към срока на годност, изписан на опаковката на лекарството. Не го купувайте, ако му остават само няколко месеца, В случай, че В аптеката няма климатик.