Хората с наднормено тегло да внимават и за плоскостъпие
Стъпалото е най-натоварената част от тялото по време на движение – цялата тежест се прехвърля последователно ту върху едното, ту върху другото
Ходилото притежава два свода – надлъжен, разположен между петата и предната му част, предимно откъм вътрешната страна, и напречен – между вътрешната и външната част на предното стъпало. Те осигуряват пружиниране и омекотяване на натоварването при ходене, подобно на ресорите на автомобил. Едновременно с това натискът се разпределя върху три повърхности, което позволява понасянето на големи натоварвания.
Спадането на надлъжния свод на стъпалото е често срещано оплакване, което настъпва по различни причини. В зряла възраст се наблюдава нерядко при хора с наднормено тегло (а също и по време на бременност). При стъпване на единия крак тежестта на цялото тяло се пренася върху върха на свода. Връзките на ставичките се разтеглят, съответните мускули отслабват, а костиците постепенно се деформират и сводът се срива. Това води до неестетична походка и болки от ошипяване на ставите. Сводът опира пода и на това място се образуват болезнени мазоли. Всяка стъпка се превръща в удар върху всички стави на крака и дори върху гръбначния стълб. Обувките се износват повече откъм вътрешната страна и се деформират, пише вестник „Всичко за семейството“.