Чесънът е най-добрият приятел на сърцето
Лечебните ползи от чесъна са толкова преувеличени от поклонниците му, че е трудно да се разграничи истината от мита за него.
Без съмнение всички натрупани данни за приложението на това лютиво лечебно растение потвърждават универсалната му мощ. Историците, изследващи развитието на медицината през вековете, вече са описали над 100 различни употреби на чесъна извън кулинарията. Египтяните например го давали на строителите на пирамидите за укрепване на силите и като превантивна мярка срещу дизентерия. По време на ужасните чумни епидемии европейците търсели в него спасение от болестта. Военните лекари му се доверили през двете световни войни и го използвали за дезинфекция на раните. Отдавна с него се лекува атлетично стъпало, туберкулоза и високо кръвно налягане, да не споменаваме за чудесата, които върши при простуда и кашлица. Приписва му се дори слава на афродизиак.
През последните няколко десетилетия чесънът се превърна в обект на повече от 1000 фармакологични изследвания. В голямата си част те са съсредоточени върху ролята му в лечението на сърдечносъдови и злокачествени заболявания, както и върху антибактериалните и антиоксидантните му свойства. Без никакво съмнение чесънът е лекарствено растение, което заслужава внимание, и е едно от онези, които в някои случаи са в състояние да си съперничат по ефикасност с традиционните лекарства.
И все пак…чесънът наистина е най-добрият приятел на сърцето!
Чесънът съдържа над 100 химически активни съставки. Една от най-важните е алиинът, съединение, което се трансформира в алицин, когато скилидките се смачкат или сдъвчат. По мнението на учените алицинът пък е в основата на антибиотичното действие на растението, както и на останалите му терапевтични качества, които не са никак малко. Вече е научно доказано, че в страните с висока консумация на чесън процентът на заболеваемост от сърдечносъдови болести е по-нисък.
Не бива да се подценява влиянието на чесъна върху тромбоцитите. Те представляват кръвни клетки, които често се свързват помежду си, образувайки съсиреци в коронарните артерии. Изследване откри, че процентът на случаите с наличие на такива съсиреци при мъже, приемали еквивалента на 6 скилидки суров чесън дневно, е намалял драстично. Като антикоагуланти някои химически вещества в растението могат да мерят сили с аспирина.
Преглед на десетки научни изследвания показва, че ежедневната консумация на чесън може да понижи нивото на холестерола между 9% и 12%.
Чесънът стимулира кръвообращението в целия организъм, а не само в коронарните артерии. Той е вазодилататор, а това означава, че има съдоразширяващо действие, което пък пряко кореспондира с понижаването на високото кръвното налягане. Освен всичко чесънът подобрява и еластичността на артериите.
За какво е полезен чесънът?
- високо кръвно налягане
- високо ниво на холестерола
- възпаления на ухото
- възпалено гърло
- гъбични инфекции
- диария
- ечемик на окото
- инфекции на отделителната система
- кашлица
- порезни рани и охлузвания
- простуда и грип
- синуит
- ухапвания и ужилвания от насекоми
Чесънът лекува рак – ДОКАЗАНО Е!