Обуздайте напрежението, за да живеете по-дълго
Големите тайни на здравето и дълголетието се крият в миниатюрни ДНК сегменти – теломери, които предпазват генетичната информация на човешкия организъм от увреждане. Благодарение на тези открития можем да останем по-дълго млади и в добра форма с някои промени в стила си на живот.
Изследванията в областта на теломерите са още в ранна детска възраст според научните стандарти, но повечето от тях доказват, че има естествени начини за активиране нателомеразата – ензим, който позволява клетките да се делят непрестанно, без да умират. Предлагаме ви 7 лесни стъпки към целта само с някои нови моменти във всекидневието ви и без намесата на генното инженерство.
Обуздайте напрежението!
Резултатите от едно от първите научни изследвания за теломерите, публикувани през 2004 г., показват, че жени, които живеят непрекъснато под най-голям стрес (грижат се за хроничноболните си деца), имат по-къси теломери (все едно са скъсени от процеса на 10-годишно стареене) в сравнение със свои връстнички, които не са под силно напрежение. По-нови изследвания уточняват още детайли – дължината на теломерите намалява прогресивно във връзка със стреса на работното място и повишения синдром на изтощението (burn-out). Друг анализ обаче носи добрата новина – жени, които работят на половин ден или са се пенсионирали вече, са с по-дълги теломери. Този факт дава надежда, че теломерите имат способността да се възстановяват, след като организмът се разтовари от хроничния стрес.
Теломерите
(от гръцки telos – край, и meros- част) са окончанията на хромозомите (нагледно ги описват като пластмасовите капачета в края на връзките за обувки, които ги предпазват от разръфване).Те не съдържат генетична информация, характеризират се с неспособността си да се съединяват с други хромозоми и имат защитна функция в организма. Терминът е предложен за първи път от Херман Джоузеф Мьолер през 1932 г. Учените Елизабет Блекбърн, Карол Гоейдър иДжак Шостак получават Нобелова награда по медицина през 2009 г. за откритието на защитните механизми на теломерите и теломелазата.
Чесънът лекува рак – ДОКАЗАНО Е!