И през зимата може да се отслабва, стига да знаете как – продължение
„Важно е 70% от менюто ни да е съставено от сурови плодове и зеленчуци, а останалите храни може да са готвени”, съветва Огнян Симеонов. Примерно обедно меню през есента включва витаминозна салата от моркови, които си правят чудесна компания с целината, зелето и червеното цвекло. И всичко това, овкусено със сок от лимон. Приготвим ли си я у дома, нека добавим сусамови семки и ще стане още по-вкусна. Ако слагаме кълнове към салатите, ще може да вземем най-ценните минерали и микроелементи, които те съдържат, и тялото ни ще се чувства още по-добре. На обяд е идеално да се хапва супа с пресни плодове и зеленчуци. „Нека рибата и пилешкото са органични, а не инжектирани със свръххормон на растежа, антибиотици и пестициди. Ние се задръстваме от токсини и след това се чудим как да ги отстраним”, казва диетологът.
За вечеря е достатъчно да хапнем салата и някакъв източник на протеини, но не и спагети, които ни препълват с въглехидрати. И след 19 часа да спрем с хапването.
„В българската кухня е добре да се заложи на консервите, въпреки че някои ги отричат, защото в тях няма витамин С. Да, но той може да се набави от други сезонни продукти като портокали, мандарини, пресни салати. В консервите остават микроелементите и баластните вещества на зеленчуците, а и техният алкален превес”, казва д-р Митко Ригов. Това е най-евтиният начин да сме по-близо до природата, като използваме нейните летни дарове. „Aз самият замразявам във фризера грах, зелен фасул, пиперки, сини сливи, боровинки, малини. Доматите не можеш да замразиш за зимата, но в консерва и на доматен сок са идеални, а и при преработването се повишава нивото на ликопена, който съдържат, а той е силен антиоксидант”, съветва д-р Ригов, пише списание „За жената“